Osudy Čechů - Madeleine Albrightová

Anna Sobotková duben 2022 Aktuality česky

Osudy Čechů - Madeleine Albrightová

Cesta slavné političky českého původu životem nebyla lehká, ale plná nástrah a problémů. Madeleine Albrightová byla inspirativní, odvážná a pokroková žena. Na poli politiky dokázala nevídané věci  a uspěla v oblastech, v nichž doposud dominovali spíše muži. Pojilo ji přátelství s Václavem Havlem a zasloužila se o přijetí České republiky do NATO.

 

Madeleine Albrightová se narodila 15. května 1937 v židovské rodině na pražském Smíchově.  Byla však pokřtěna a vychovávána jako katolička a o svém židovském původu se podle vlastních slov dozvěděla až poté, co  Washington Post zveřejnil reportáž, v níž bylo uvedeno, že její prarodiče  i babička a několik příbuzných se stali oběťmi Nacismu. Její otec Josef Korbel byl známý československý diplomat a v roce 1939 se mu podařilo i s rodinou odejít do Londýna, kde v malém sklepním bytě přežili německé bombardování. Když nastoupila Madeleine do školy, začala slavit díky své inteligenci první úspěchy. Na vysvědčení z roku 1943 je popisována jako velmi bystrá žačka, která se snadno učí a učivo si dobře pamatuje.  Později se rodina přestěhovala do města Walton. Během války působil Josef Korbel jako pracovník československé exilové vlády a aktivně se účastnil boje proti hitlerovskému Německu.

Po válce se rodina vrátila do rodné země, ale po komunistickém převratu v roce 1948 ho byli nuceni opustit podruhé. Tentokrát se rodina usadila  ve Spojených státech amerických. Madeleine díky svým schopnostem vystudovala internátní školu ve Švýcarsku a obdržela stipendium pro studium politologie na Wellesley Collage. Ve stejné době se provdala za novináře Josepha Albrighta. Po skončení studia se zapsala na postgraduální studium Kolumbijské univerzity, kde získala diplom na Institutu ruských studií.

Když se stal Bill Clinton v roce 1993 americkým prezidentem, jmenoval ji velvyslankyní USA v Radě bezpečnosti OSN a  23. ledna 1997 se stala první ženou na postu ministryně zahraničí USA. Mezi její nejznámější citáty patří tento: „V pekle existuje zvláštní místo pro ženy, které nepomáhají ostatním ženám." Albrightová nikdy nezapomněla na to, ve které zemi se narodila  a až do své smrti mluvila perfektně česky. Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny zemřela 23. března 2022 ve věku 84 let. Národní katedrála ve Washingtonu oznámila, že pohřeb se uskuteční 24. dubna.

 

 

Anna Sobotková

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012