TAM TAM

Eva Střížovská říjen 2021 Knihy česky

Autor  Tommy Orange je ze skupiny původních obyvatel Ameriky, tedy indiánů. Píše o této skupině, jíž se říká v Oaklandu městští indiáni. Žijí tu vedle sousedního San Franciska již několik generací. Ztratili své kořeny a někdy se pokoušejí je hledat. Město jednou za rok pro ně pořádá slavnost zvanou Powwow.

Hlavní postavy knihy tvoří dvanáct členů spojených jednou rodinou či její blízkostí. Někteří se podílí na přípravě slavnosti, někteří se na ni těší, jiní s ní mají nepěkné plány. Většinou se v jejich nitru perou různé pocity ze svého neukotvení. A většinou jsou také ve spojení s alkoholem, drogami a zločinem.

Stejně jako v knize Luise Alberto Urrea, která pojednávala o Mexičanech, co se po mexické válce ocitli v Kalifornii, ačkoli zůstali na svém místě, většinovou společností byli přehlíženi. Dům polámaných andělů, jak se kniha jmenuje a kterou jsem recenzovala před časem, oplývá neuspořádanými rodinnými svazky, a výše zmíněnými nectnostmi.

TAM TAM je skládačkou ukázek z příběhů zmíněné rodiny a není to úplně veselé čtení. Zvláště ku konci, kdy vrcholí PAWWOW a to docela nešťastně.

Vydalo nakladatelství  VYŠEHRAD

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012