Český New York

Eva Střížovská květen 2021 Knihy česky

Historik a badatel Martin Nekola se pustil do sympatického oříšku: popsat historii i současnost amerického velkoměsta prostřednictvím české komunity, která zde hrála a hraje nepominutelnou roli.

Oříšek zmiňuji proto, že obdivuji autory, kteří procházejí archivy i místa, o kterých píší, prostě jsou systematičtí a trpěliví. To já nemám. Napsala jsem o New Yorku dost článků, hlavně o lidech, ale i o místech, které jsem navštívila a mám tam přátele a znám mnohá jména, která autor zmiňuje. Proto jsem se do čtení pustila s nadšením. A nelituji. Starý i novější a nový New York se před mýma očima otevíral, jako bych jím zrovna procházela. A potkávala se s prvními příchozími od začátku padesátých let devatenáctého století, nakupovala v jejich krámcích, zpívala s nimi české písničky a pekla koláče a třeba se šla i pomodlit do českého kostela. Město N.Y. je jedinečné a neopakovatelné. A proměnlivé. A plné směsicí všech možných národností. Všechno je tam v pohybu. Když tam našinci zprvu přicházeli, usídlovali se v domech příslušející k té době, když nastala doba mrakodrapů, stěhovali se na okraje, na venkov či do jiných měst. Měla jsem to štěstí, že ještě v devadesátých létech jsem mohla jít do kostela Jana Husa, dát si pivo v Astorii, číst Americké noviny Petra Bíska či Československé noviny Jana Krondla. Dvojčata také ještě stála…

Nelze zde vyjmenovávat všechny zajímavé momenty obsažené v této knížce, ale rozhodně stojí za přečtení a připomenut si kus české historie za mořem.

Knihu vydal  EUROMÉDIA GROUP.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012