KNIHA O ČD - 1. část

Eva Střížovská duben 2021 Naši ve světě česky

Napsala jsem velkou knihu o třiceti letech Českého dialogu. Byla to práce těžká, přetěžká, ale je hotovo. Teď čeká v nakladatelství, které se rozhodlo ji vydat a čeká, až tiskárny a knihkupci budou moci pracovat...

Řekla jsem si, že z ní mohu zatím uveřejňovat ukázky, aby případní zájemci měli představu o čem bude...

ES

ČESKÝ DIALOG ANEB NAHORU A DOLŮ

Měla bych dostat od vědců-skeptiků, sdružených v klubu Sisyfos bludný balvan. Ten každoročně udělují lidem, kteří věří něčemu iracionálnímu A to já jsem. Hlavně věřím v toho Sisyfa, jak valil ten kámen stále nahoru, pak se mu skutálel a on zase znovu a znovu. A to je přesně moje třicetiletá práce na časopise Český dialog. Ale na rozdíl od toho chudáka, když jsem dovalila kámen nahoru a někdo mi ho skopnul dolů, posmutnila jsem si, ale brzy se stalo něco báječného a já jsem zase mohla pokračovat.

První léta mé práce byla plná skopnutí dolů, ale protože jsem byla plna energie a optimismu v té naší nové demokracii, nevzdávala jsem to. Vždyť byly i mnohé krásné chvilky a zážitky. Prezident Havel nás, novináře zval každé pondělí na Hrad, psali mi čtenáři ze světa nádherné dopisy, seznamovala jsem se s chytrými a báječnými lidmi jako byl Josef Škvorecký z Kanady, Jiří Loewy a Luděk Frýbort z Německa, spisovatel Jaroslav Strnad ze Švýcarska, a mnozí z Československa. Dokonce na MZV se našli tací, kteří můj časopis začali podporovat a později i nakupovat a posílat do světa.

Vyjela jsem za krajany na svou první dlouhou cestu do Austrálie, kde mám dodnes plno přátel a vydala svou první knížku. Vzal mne do své vydavatelské stáje MUDr. Martin Jan Stránský, kde jsem měla úžasné profesní zázemí.

Mezitím se v politice dělaly kotrmelce, které jsou barvitě v časopise popisovány. A to se nelíbilo novému vedení MZV, které odmítlo časopis nadále podporovat. Redakce se stěhovala k dr. Alexandru Tomskému do nakladatelství Academia. Ale i on byl časem pro někoho nežádoucím a tak jsme se stěhovali znovu. Nicméně jsem měla už kolem sebe dobré spolupracovnice a jezdila jsem za krajany do USA i jinam. A zase následovaly moje další knížky a také samozřejmě oblíbený Český kalendář. A stále nahoru a dolů, což tady už nemohu dále vypisovat, protože je toho moc a moc a všechno to je v knížce.

Třicet let událostí v politice, v kultuře a hlavně ve vztazích nás TADY a krajanů TAM, bylo velmi pestré, někdy krásné, jindy smutné, ale každopádně hodné k zaznamenání. Nikde jinde to takhle zachyceno není jako v Českém dialogu.

Co v této knížce bude:

 

1) Seriál Z deníčku vydavatelky. To je moje dosti naivistické vzpomínání na drsné začátky časopisu, kdy nefungovaly tiskárny, distribuce, kdy jsem sháněla spolupracovníky, kdy jsem musela osobně vozit do tiskárny filmy (a ty nechat někde předtím zhotovit), a kdy jsem narážela nejen na báječné lidi, ale i na lidi líné a podvodné a kdy hlavně chyběly peníze.

 

2) Rozhovory s řadou úžasných autorů a jejich články (např. Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Jiří Loewy, Olga Marlin, Jan Krondl, aj.)

Rozhovory s politiky a články o nich (např. Václav Havel, Petr Pithart, Václav Klaus, Josef Zieleniec aj.)

 

3) Ohlasy a názory čtenářů, články od autorů ze světa i z domova....

 

4) Reportáže z cest (Austrálie, USA, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko, Maďarsko, Irsko, Belgie, Řecko, Banát v Rumunsku.)

 

5) Povídání o Mezinárodním českém klubu a jeho kulturních a společenských akcích, o Českých kořenech a filmech o našich ve světě. Je to pestrá mozaika třicetiletých událostí z domova i ze světa.

Další podrobnosti z obsahu třiceti ročníků lze získat v knihovně LIBRI PROHIBITI.

Kniha vychází v nakladatelství paper jam.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012