Čuprděda

Venda Šebrlová listopad 2020 Knihy česky

Paul McCartney

 

Text je jednoduchý a chytlavý, stejně jako slavné autorovy písničky. Naše malé děti se tedy okamžitě ocitnou v rodině Lucky a Toma, Emy a Kuby a jejich světa. Je pošmourný víkendový den, všichni se nudí a fňukají ... Do chvíle, kdy do pokoje vstoupí Čuprděda. „Čučte na drát, čumáčci,“ řekne a vytáhne z kapsy balíček pohlednic. „Koukněte, co mám!“

 

Sychravé odpoledne je rázem zapomenuto a děti si z pohlednic vybírají místo, kam se chtějí podívat. Děda zašátrá v kapse kabátu a vytáhne kompas, zamává jím nad pohlednicí - a řekne kouzelnou větu: „Toč se, střelko, tam a zpět, kouzelný je celý svět!“. Všude kolem zavíří hvězdičky a na Emino přání se všichni ocitnou pod palmami na zlaté pláži a dokonce se povozí na velrybách! Když musejí utéct před kousavými kraby, přistanou mezi kaktusy a jejich průvodcem se stane opravdový kovboj. Všichni se projíždějí na koních až do chvíle, kdy se v písčitém kaňonu potkají se stádem divokých bizonů. Tak se střelka znovu zatočí a děti s dědečkem se ocitnou v nádherných švýcarských horách, plných květin. A tam Čuprděda na starou kytaru brnká písničky (no jasně, vždyť je to Paul McCartney!). Byla to idyla do chvíle, než se objevila sněhová lavina a tak celou partu odveze do bezpečí na svých zádech stádo kraviček. „Fofr, čumáčci!“ (Protože jak říká Čuprděda, někdy se to dokonce trošku vymkne z ruky, ale nakonec to vždycky dobře dopadne!)

 

Je to velké cestování a děti už jsou ospinkané. Jejich posledním přáním je cesta do postýlky. Závěrečný obrázek je půvabný: děti jsou v postýlkách a v ušáku spí utahaný Čuprděda. Tato knížka si zaslouží pozornost proto, že přináší dobrý nápad, jednoduchý jazyk a výjimečné obrázky Kathryn Durstové. Text přebásnil (opravdu, nejde jen o překlad, i když to nejsou verše!) Robin Král, autor knih pro děti i dospělé a nositel ceny Magnesia Litera 2016 za knihu Vynálezárium. Je citlivým překladatelem také knih Roalda Dahla a Gertrudy Steinové.

 

Vydala Mladá fronta

Venda Šebrlová

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012