Stalo se v červenci 2020 ... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová srpen 2020 Aktuality česky

 

Blázinec: roušky jsme přestali nosit, pak se objevila nově nakažená místa a zase jsme je nasadili. Celý svět sčítá nemocné a mrtvé, i karantény jsou znovu nařizovány. Kvůli coronaviru se lidé báli jít k praktickému lékaři, takže se např. zvýšil počet nemocných na rakovinu plic v posledním stádiu. Naše děti mají prázdniny, rodiče dovolenou (ach jo, zase s dětmi!), ekonomika i turismus sčítají ztráty. Protože tohle všechno denně čteme a slyšíme ve zpravodajství, připomenu vám to ostatní.

 

Tou nejdiskutovanější událostí byl řetězec mnoha nehod na železnicích: denně přibývaly srážky, vykolejení, mrtví a těžce ranění - personál i cestující. To vyvolalo úvahy o nedokonalosti starého technického zajištění bezpečnosti a přetížení strojvůdců, protože o tuto práci není zájem.

 

Čtyři dny a noci diskutovali (prosili, ječeli) evropští lídři o novém rozpočtu. Nakonec byl schválen ve výši 47,5 bilionu korun, z něj bude Česko do Fondu obnovy po covidu-19 čerpat 950 miliard korun! Výhodně si ještě můžeme půjčit 410 miliard.

 

Důvěra v ústavní instituce dále klesá - nejhůř na tom jsou zastupitelé krajů a prezident. Tomu věří jen 44% dotazovaných a to je nejméně od června 2017.

 

Diskuse a vzpomínky vyvolalo úmrtí bolševického funkcionáře Milouše Jakeše (96). Bývalý generální tajemník byl v čele partaje v době, kdy šel komunismus u nás „do háje“. Byl velmi pilným řečníkem, ale ani Vysoká škola politická v Moskvě jej nenaučila myslet a mluvit zároveň. Jeho proslulý projev v Červeném Hrádku u Plzně, kde mj. mluvil o honorářích našich pop-zpěváků („kdo z nás to má?“), vešel do dějin. Jakeš až do smrti neskrýval rozladění z toho, že sovětské vedení nám „nezavelelo“ k ozbrojenému zákroku proti opozici a lidem v ulicích v roce 1989. Rodina blábolivého staříka v posledních letech separovala (ale pravidelně se účastnil prvomájových oslav KSČM!), pohřeb se konal v přísném utajení. Copak veřejnost – ale nebyli tam ani komunističtí šéfové!

Pandemie narušila i tradiční bohoslužbu na moravském poutním místě Velehrad, která se pravidelně koná na svátek sv. Cyrila a Metoděje. Poutní areál byl oplocen a místo 20 tisíc poutníků se mše mohlo zúčastnit jen tisíc lidí. Slavnost byla poděkováním lidem v první linii v boji proti nákaze.

 

Z vrcholné politiky odcházejí dva ostřílení politici: Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek, oba z TOP O9. Schwarzenberg (83) o sobě prohlásil, že je nejstarší poslanec a „opravdu prastarý dědek“, Kalousek (59) chce „pracovat v terénu“ a využít své zkušenosti při pomoci tradičním politickým stranám.

 

Před 80 lety se narodil dlouholetý šéf rozhlasové stanice Svobodná Evropa a Hlas Ameriky Pavel Pecháček. V listopadu 1989 vzkázal z manifestace na Václavském náměstí svému kolegovi do mnichovské redakce Karlu Krylovi: „Karle, už neryjeme držkou v zemi!“

 

Nebraska, stát uprostřed USA, zařadila českou čtvrť Little Bohemia v městě Omaha do prestižního Národního registru historických míst. „Malé Čechy“, nazývané také Praha nebo České město, vybudovali naši emigranti v letech 1885-1900. Historickou památkou se např. stal i dům, kde se prodávaly koblihy, Hotel Praha, český Presbytariánský kostel... V roce 1919 byla komunita pro běžný život takřka soběstačná - kromě obchodů měla i vlastního lékaře.

 

Památku čs. letců RAF, kteří se před 80 lety zúčastnili bitvy o Británii, jsme si připomněli na náměstí Svobody v  pražské Bubenči. Na takové hrdiny jejich vlast nezapomene...

 

Archeologové na pražském hřbitově v Ďáblicích marně hledali v hrobové šachtě č. 52 ostatky Zdeny Mašínové. Tu nejdříve pronásledovali fašisté kvůli odbojové činnosti jejího manžela, pak komunisté kvůli odbojové činnosti jejích synů. V červnu 1953 byla zatčena a odsouzena na 25 let za údajnou špionáž a velezradu, to už byla těžce nemocná. V červnu 1956 bylo její tělo vhozeno do hromadného hrobu s ostatky 32 dětí.

 

Jeho Svatost tibetský dalajláma Tändzin Gjacchomo oslavil 85. narozeniny zvláštním darem světu: své první hudební album nazval Inner World (Vnitřní svět). Byl velkým přítelem Václava Havla a několikrát jej navštívil. Buddhistické texty o odvaze, moudrosti, uzdravování a dětech doprovází jedenáct hudebních skladeb novozélandské buddhistky Kuninové. Dalajláma je i u nás velmi ctěnou osobností, od roku 1969 žije v exilu v Indii, protože Čína jej považuje za nebezpečného separatistu.

 

Soud definitivně rozhodl, že za Zemanův urážlivý výrok o novináři Ferdinandu Peroutkovi se jeho vnučce musí omluvit stát. Zeman řekl, že Peroutka v časopise Přítomnost napsal, že „Hitler je gentleman“.  Tuto větu (údajně vlevo dole) marně hledá už několik let prezidentův mluvčí Ovčáček. Zřejmě se bude omlouvat ministerstvo financí (?!), protože prezident je podle ústavy nedotknutelný, tj. nelze jej nijak trestat.

 

Česko daruje Řecku milion eur (26,4 milionu korun) na ostrahu vnějších hranic Evropské unie. Pomůže to v ochraně proti nelegálním migrantům z Turecka.

 

Architekt Zdeněk Lukeš se ostře postavil proti přemístění dvoumetrové sochy V. I. Lenina do německého Gelsenkirchenu. Autorem předlohy je totiž jeho zemřelý otec akademický sochař Vladimír Kýc, který sádrový model jako „školní projekt“ vytvořil v době studií. Později udělali v plzeňské Škodovce proti jeho vůli odlitek a sochu teď koupila extrémní levicová Marxisticko-leninská strana Německa. Údajně ji vydražila v aukci za 16 000 eur (cca 430 000 korun) od rakouského obchodníka. Sochař Kýc na protest proti okupaci vystoupil v roce 1968 z KSČ a byl vyloučen ze Svazu výtvarných umělců. „Lenin, Stalin nebo Hitler způsobili v minulém století tolik zla, že by se jim žádné pomníky stavět neměly“ řekl arch. Lukeš, který už oslovil právníky.

 

Hořelo v Muzeu Kampa v Sovových mlýnech v Praze, v technické místnosti chytly elektrické rozvody. Sto lidí bylo evakuováno, nikdo nebyl zraněn, škoda na budově je několik desítek milionů. Kouř a mazlavý popílek poškodil mnoho vzácných obrazů, zhruba 2/3 proslulé sbírky manželů Jana a Medy Mládkových. Restaurování bude stát až stovky milionů korun, o podporu požádalo muzeum město Prahu i ministerstvo kultury. Galerie se sotva vzpamatovávala z coronavirové pohromy, na výstavu Mucha a Oner chodilo denně 300-500 lidí, teď stojí před ekonomickým krachem.

 

Do kin přišel film Havel, který není čistě životopisný, ale zabývá se kromě politiky také jeho vztahem k ženám.  Scénárista Rudolf  Suchánek a režisér a spoluscénárista Slávek Horák totiž Havla představují jako člověka a ne jako ikonu. Zachycuje život exprezidenta a spisovatele od šedesátých let do listopadu 1989. Olga je na rozdíl od něj vždycky rázná, vědoucí a přímá (na rozdíl od Havla nekličkuje). Je podváděná, ale pro něj nepostradatelná. Velkými diváckými favority jsou Viktor Dvořák (Havel), Martin Hofmann (Landovský) a Anna Geislerová (Olga). Obávaná filmová kritička Mirka Spáčilová dala filmu (u ní vzácných) 65%! Pochválila film, že se v něm Havel nechová jako tupá komiksová mlátička, nepronáší vzletné projevy, dokonce se občas bojí. Havel byl člověk – ne anděl ani ďábel, jen obyčejný smrtelník.

 

Velká a emotivní diskuse zahltila kulturní scénu: spisovatel Jan Novák napsal životopisnou knihu o Milanu  Kunderovi. Na světoznámého českého spisovatele, od roku 1969 žijícího ve Francii, prozrazuje nejen věci důležité a související s jeho výjimečnou tvorbou, ale také nevěrohodné pikantérie a drby. Rozsáhlá kniha je některými našimi kritiky označována za bulvár, jinými zase označována jako realita.

 

Byl odvolán ředitel Národní knihovny v Klementinu Martin Kocanda. Důvodem byly problémy kolem projektu digitální knihovny a pomalá (desetiletá) rekonstrukce dvouhektarového komplexu bývalé jezuitské koleje. Tam jsme před mnoha lety měli redakci Českého dialogu (1 místnost), ale kvůli revitalizaci budov jsme ji museli opustit.

 

Kdyby z nemocnic a ordinací odešli všichni lékaři v důchodovém věku, české zdravotnictví by se zhroutilo. Věhlasný chirurg Pavel Pafko (80) ironicky konstatoval, že medicínu může člověk dělat „dokud nepadne“.  Problémem  je nejen nedostatek lékařů, ale také jejich vzdělávání. Např. lékařská fakulta Ostravské univerzity přišla o akreditaci a nesmí přijímat další studenty všeobecného lékařství. V roce 2018 vyšlo najevo, že přijímala protekční studenty, kteří neudělali přijímací zkoušky. Byli z okruhu rodin a známých nemocnice i Fakulty, která byla otevřena v roce 2010!

 

Učitelé základních a středních škol si v prvním čtvrtletí tohoto roku polepšili a jejich hrubý měsíční plat je 38 951 korun. Tj. oproti loňsku o 2 727 korun víc. Není jim co závidět: školní rok začne 1. září a to už začnou děti smrkat a kašlat. Hygienici připravují pokyny pro školy, rodiče a praktické lékaře, jak rozlišit chřipku od covidu.

 

Na místo ředitele Národní galerie Praha se kromě kunsthistoriků a manažerů také hlásí skupina deseti žen (teoretičky umění, kurátorky, kritičky, kulturní producentky a umělkyně). Ty nechtějí pokračovat v šéfování jedním člověkem a mají i jiné plány než kumšt: vlastní solární elektrárnu, funkci ekologické ombudsmanky a dodržování kvót mezi vystavujícími muži a ženami. Také odmítají finanční dary od zbrojařského a uhelného průmyslu.

 

Zemřel historik umění, památkář a pedagog Jiří T. Kotalík (69), jehož životním krédem byla ochrana a propagace našich kulturních hodnot.

 

Italského hudebního skladatele Ennio Morricone jsme znali především díky zpěvačce Věře Špinarové, která nádherně zazpívala jeho slavnou melodii z filmu Tenkrát na Západě. Zemřel ve věku 91 let.

 

Odešel herec Svatopluk Matyáš (90), kterého si pamatujeme např. z Nebeských jezdců, 30 případů majora Zemana nebo seriálu Kamenný řád. Vytvořil hodně televizních rolí v ostravské a brněnské televizi.

 

Zemřel Miloš Nesvadba (95), dlouholetý člen Národního divadla, který také hrál v mnoha filmech. Většina z nás jej zná především jako spisovatele, výtvarníka a spolutvůrce stovek televizních pořadů pro děti. Byl vlídný člověk a to se zrcadlilo v jeho tvůrčí práci. A také byl velkým fanouškem fotbalové Slávie.

 

Do hereckého nebe odešel herec a zakládající člen libeňského Divadla pod Palmovkou Jan Skopeček (94). Hrál stovky divadelních a kolem 150 filmových a televizních rolí. Kolegové i režiséři jej milovali pro jeho optimismus a s

mysl pro legraci - i když jeho dětství bylo tragické, protože jako syn židovské matky byl za války v koncentračním táboře.

 

Novorenesanční pavilon s historickým kolotočem z roku 1892 na pražské Letné ještě pořád čeká na vhodného restaurátora. Zatím bylo opraveno 21 dřevěných koní (potažených skutečnou koňskou kůží) a interiér kolotoče, např. papíroví rytíři.  - Doslova z popela naopak vstala malovaná turistická útulna na beskydském Libušíně. Slavný architekt Dušan Jurkovič ji  před 120 lety ozvláštnil velmi specifickou vnitřní výzdobou, která byla směsí motivů, a tu díky dochovaným listinám restaurátoři respektovali. Stavba byla celá dřevěná a v roce 2014 ji zničil  požár. Rekonstrukce stála 100 mil. korun, část uhradila veřejná sbírka.

 

A dobrá zpráva na konec?  Tolik se toho v posledních měsících změnilo, že by bylo s podivem, kdyby nenálada  nezasáhla také náš rodný jazyk. Anna Vrbová z Ústavu pro jazyk český objevila nová slova: haranténa, koronácek, covidiot. Je to přesné pro současnost, ale zřejmě s omezenou životností. Osobně bych se přimlouvala za zachování termínu „covidiot“, protože idioti jsou stejně vlezlí a stojí nás spoustu peněz jako ta hnusná nemoc.

 

Přeji vám krásný letní srpen a prosím, buďte na sebe opatrní!!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012