Matkovražedkyně

Venda Šebrlová červenec 2020 Knihy česky

Matkovražedkyně

 

Daniela Kovářová

 

Autorka je advokátka, bývalá ministryně spravedlnosti a hlavně autorka této (již šestnácté) knihy. Je to detektivka s kapkou ironie - pokud je něco takového možné. Ale je, protože: kdo kdy neměl své matky plné zuby?! Ne darmo je na vazbě knihy mj. i citát: „Má-li vaše matka špatný den, věřte, že se ho pokusí zkazit i vám“.

 

Kovářová píše už od dětství - v 16 letech nejdřív sci-fi, teď detektivky, povídky pro časopisy i humorně ironickou prózu. V roce 2018 se její kniha „Jak chovat muže“ stala tou nejprodávanější na trhu. O vztahu matka-dcera si myslela (možná ještě myslí?!) že mají blbý vztah. Ale která z nás nezná věty: „Kde jsi večer byla? Jedla jsi něco? Ukliď po sobě!“ Jak ze sebe chrlí Lenka, jedna ze tří dcer mrtvé ženy: „ Víš, jak bylo těžké se pořád přetvařovat? Johana to měla vždycky lehčí. Byla vzpurné, ironické dítě. Tisíce komentářů, stovky výhrad, samé kritiky a připomínky. Mohla si vůči matce dovolit všechno. To já jsem byla ta mírná, hodná a poslušná. Bylo to fakt k nevydržení!“. Pro úplnost-třetí dcera se jmenuje Mimi a žije trochu mimo reálný svět.

 

Jak píše právnička Kovářová: “Vražda. Od počátku světa a lidských dějin ten nejhroznější ze všech trestných činů. Všechny civilizace ji trestají nejpřísněji, samozřejmě až na fake news a popírání, že člověk otepluje zeměkouli.“ A  právě takovými ironickými drobečky ozvláštňuje děj: chvíli patří do postižené rodiny, jindy jen přihlíží, pak je zase vyšetřujícím elementem (takže např. cituje občanský zákoník).

 

Knihu vydala Mladá fronta a její obálka rozdělila autorčiny přátele na dvě skupiny: jedna tvrdí, že se hrozná a ta druhá - no, možná, super...

 

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012