Příběhy pozoruhodných dětí

Vera Sourada červen 2020 Knihy česky

Amanda Liová

 

Příběhy pozoruhodných dětí

 

Podle autorky je tato kniha určena čtenářům od 9 do 99 let. Podle mého názoru s sebou přinese do rodiny jedno nebezpečí: že ji dobrovolně nedáte z ruky. Budete se pořád vracet k osudům 29 dětí, které ovlivnily život nás všech.

 

Víte, že Braillovo písmo vymyslel dvanáctiletý chlapec? Ve třech letech přišel nešťastnou náhodou o zrak, později se při vyučování nudil, protože nemohl psát ani číst. Pak navštívil školu voják, který dětem vyprávěl o tom, jak vynalezl noční psaní: systém vyražených teček a mezer. Kdo znal kód, mohl si rozkaz v noci přečíst (a nepřítel neměl šanci zahlédnou ani světýlko sirky ani slyšet šeptání). Trvalo měsíce, než Louise Braille vymyslel kombinaci šesti teček, které se daly přečíst jedním prstem. V roce 1824 mu bylo patnáct let a jeho abeceda, „psaná“ ševcovským šídlem, měla 63 znaků! O pět let později mělo písmo znak i pro interpunkční znaménka a číslice. „Luise Braille lvím podílem přispěl otevírání světa milionům lidí se zrakovým postižením po celé zeměkouli“ píše autorka. Pak ještě uvádí, že Helen Kelerová z USA, (která v šesti letech ohluchla), se zase díky své učitelce Anne Sullivanové naučila znakové řeči. Vystudovala universitu a stala se spisovatelkou, politickou aktivistkou a řečnicí. Kvůli dětským čtenářům nechybí v této kapitole ani Braillova abeseda a návod, jak psát „tajné zprávy“.

 

Kniha však začíná současným příběhem populární švédské dívky Grety Thunbergerové, které vzbouřila kus světa apelem na ochranu klimatu. A taky následuje vysvětlení, co jsou to klimatické změny a jak i my v běžném denním životě  můžeme pomoci. Dalším jejím současníkem je William z Malawi, který ze dřeva, dílů z vraku jízdního kola a bambusu postavil stožár, vyrobil elektřinu a rozsvítil žárovku.

 

Laura Dekkerová se v osmi letech rozhodla, že na plachetnici obepluje svět a v šestnácti se jí to povedlo. Joell Kioka z Keni se stal díky školnímu představení nadšeným obdivovatelem baletu a tak pilně cvičil, že v sedmnácti dostal stipendium na prestižní školu Londýně.

 

Co dokázaly další děti? Např. Indka Poory ve třinácti letech a 11 měsících stanula na vrcholu Everestu - nejvyšší hory světa, severokorejská dívenka Jon-mi zase dokázala s maminkou uprchnout z komunistické Severní Koreje, Juliane z Německa v sedmnácti letech přežila havárii letadla a dokázala se peruánským pralesem dostat do bezpečí. Frida Kahlo  (naroz. 1907) onemocněla jako dítě obrnou, jako studentka byla těžce poraněna při havárii autobusu a přesto se stala nejslavnější mexickou malířkou.

 

Těch pozoruhodných dětí je dvacet devět: každé má svůj příběh a následuje rada, jak se zachovat v podobné situaci (když chcete být špionem nebo vynikajím muzikantem, jak přežít sněhovou lavinu, jak stát se pilotem, jak pomoci jiným...).

 

Díky moc za tuto inspirativní knihu, vydavatelství Mladá fronta mělo šťastnou ruku!

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012