Stalo se v prosinci 2019

Venda Šebrlová prosinec 2019 Aktuality česky

Byl to dokonalý obraz celého roku – zmatek, urážky a výhrůžky v politickém světě... Takže jsme se divili, jakou pakáž jsme volili (hele, ono se to rýmuje, i když zase tak moc harmonie jsme nezažili!). Znovu se objevily statistiky, kdo všechno nám na trhu práce chybí: sestřičky, doktoři, učitelé, řemeslníci... Jen rádců je dost.

 

Naší jistotou byly desítky velkých vánočních stromů na náměstích. Pražský smrk byl vysoký 22 metrů a kromě tisíců světýlek na něm zářilo i čtyřicet postaviček andělů, kteří vánoční trh ochraňovali. Při rozsvěcení jsme slyšeli muziku Vadima Petrova z večerníčku Krkonošské pohádky. Podivné však bylo počasí: např. v Karviné bylo 20. prosince 16,6 °C! Ještě tepleji bylo na pražském Hlavním nádraží, kde se před Štědrým dnem hrála už tradičně Rybova Česká mše vánoční. Muzikanti v civilu okouzlili stovky cestujících, kteří původně hrozně spěchali na vlak. Na Staroměstském náměstí hostil primátor Zdeněk Hřib kolemjdoucí rybí polévkou (neobešlo se to bez rvačky zvědavců) a v Arcibiskupském paláci přivítal tři stovky osamělých lidí a bezdomovců kardinál Dominik Duka.

 

Vánoční projev prezidenta Zemana se týkal ekologie (prý „nového náboženství“), chválil Babiše a užíval si pozornosti kamery. Pamatujete se, že o ekologii mluvil už v květnu i premiér Babiš, když prohlásil: „Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle!“. Tento česko-slovakismus zvítězil v prosincové anketě Lidových novin o Slovo roku (dostal 63 %), druhá byla Greta (19 %).

 

Tragédie v ostravské nemocnici nám rvala srdce. Ctirad V. (42) prošel 10. prosince ráno několika ambulancemi a na traumatologii, kde čekalo nejvíc lidí, zastřelil šest lidí a tři zranil. Pak odjel domů, přiznal se matce a ujel. Nešťastná žena všechno okamžitě nahlásila policii, která vraha po třech hodinách našla. Muž se střelil do hlavy a po půl hodině zemřel. Proč zabíjel? Vsugeroval si, že má rakovinu a nikdo jej nechce léčit.

 

Benešovskou nemocnici napadli hackeři a počítačový systém přestal fungovat. Nemocnice nemohla přijímat nové pacienty, zrušila plánované operace a pacienty převážela do jiných zařízení. Tato zařízení mají nejnovější vybavení, ale celosvětově jsou hackeři vždy o krok napřed! Policie a zdravotnická zařízení na celém světě jsou jejich hlavním cílem.

 

Do slovenského Prešova, kde vybuchl plyn a zničil dvanáctipatrový obytný dům, přijel obří demoliční stroj. Česká firma Cannoneer group si za několikadenní složitou a nebezpečnou práci naúčtovala symbolickou cenu: 1 (jedno) euro!

 

Ruské velvyslanectví je hluboce rozhořčeno, protože v Praze-Řeporyjích chtějí postavit pomník vlasovcům, kteří v posledních dnech války pomohli osvobodit Prahu od německých vojsk. Problém je v tom, že sovětský generál Vlasov nejdřív spolupracoval s Wermachtem a SS, na konci války se dal znovu na stranu Rusů. Po válce byl v SSSR popraven jako válečný zločinec. Diskuse o pomníku jsou o to emotivnější, že už několik měsíců je v ohrožení dejvický památník maršála Koněva, jemuž kromě komunistů ostatní Pražané vyčítají aktivitu při okupaci v srpnu 1968.

 

Před 30 lety odstoupil ze svého úřadu Gustáv Husák a prezidentem se stal Václav Havel.

 

Hned na začátku měsíce se chytli prezident Zeman a šéf Senátu Kubera. Miloš vyhrožoval Jaroslavovi, že už nebude jeho přítelem, pokud Jaroslav odjede na návštěvu Tchaj-wanu. Spíš to ale byla slova určená čínskému velvyslanectví, že náš prezident je skalně loajální a už se chystá na další návštěvu milované země.

 

Dál se řeší stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, ale už se neprověřuje jeho rodina. „Jen“ provázanost holdingu Agrofert a Čapího hnízda s ohledem na padesátimilionovou dotaci od EU pro malé a střední podniky. Podle auditu EU je premiér ve střetu zájmů. Babiš předem odmítl abolici, tj. udělení milosti od prezidenta Zemana, v případě uznání trestného činu podvodu. V Česku pokračovaly demonstrace za jeho odstoupení.

 

V Madridu se konal klimatický summit (30 tisíc delegátů z 200 zemí), kde byl i premiér A. Babiš a ministr životního prostředí R. Brabec (ANO). Jenže zatímco EU emise O2 snižuje, Čína a USA je kvůli byznysu bez zábran zvyšují. Přitom Evropa produkuje jen 9 % znečisťujících látek!

 

 

Spisovatel Milan Kundera (90), kterého před čtyřiceti lety bolševici připravili o státní příslušnost, se znovu stal českým občanem.

- Cenu Miloslava Švandrlíka, kterou uděluje Obec spisovatelů za nejlepší humoristickou knihu roku, získal Ivan Kraus za knihu vzpomínek a zamyšlení „Můj soukromý Hollywood“.

- Osmdesáté narozeniny oslavil charismatický herec Josef Abrhám.

- Čestnými občany Prahy se stal onkolog prof. Pavel Klener a režisér Jiří Menzel.

Stříbrnou medaili dostala Helena Koenigsmarková, od r. 1990 ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea a dirigent-sbormistr Jiří Chvála, od r.1967 šéf Kuhnova dětského sboru.

- Po skoro tříleté rekonstrukci, která stála 1,3 miliardy korun, byla zkolaudována budova Státní opery. V lednu už bude na jevišti i v hledišti konečně živo!

 

Oplakali jsme vynikající herečku, občanskou aktivistku a moderátorku dobročinných vánočních koncertů Táňu Fischerovou (72). Měla těžce postiženého syna, o kterého se starala sama, a to ji přivedlo k celoživotní práci v charitě.

- Zemřel kytarista, hudební skladatel, publicista a pedagog Jiří Jirmal (94). Věnoval se klasické hudbě i jazzu.

- Odešel sexulog, psycholog a spisovatel Ivo Pondělíček (91).

- Po Štědrém dnu náhle zemřela moderátorka Stáňa Lekešová (63), která dlouho bojovala s rakovinou, a nikdo kromě rodiny o tom nevěděl.

 

Stejně jako jinde ve světě i u nás zakázalo ministerstvo zdravotnictví prodej tzv. vitamínových elektronických cigaret. Název vytváří pocit, že tento druh kouření je zdravý, ale na plicích se ukládají tuky z inhalátorů, které akutně poškozují plíce. U nás dělala na tyto cigarety reklamní akci zdravě polonahá Agáta Hanychová. Ovšem kouření všeho možného je zhruba třetinou obyvatelstva označováno jako pozitivně ovlivňující vztahy mezi lidmi.

 

Průměrný patnáctiletý student z Prahy je ve svých vědomostech o dva roky dále, než jeho vrstevník z Ústeckého kraje. Zásadní vliv na to má vzdělání rodičů a ekonomická úroveň rodiny.

 

Město vypíše soutěž na opravu vršovického stadionu Ďolíček tak, aby splňoval normy prvoligové soutěže a Evropské ligy UEFA. - Naopak stanice metra C Opatov už rekonstrukci zahájila. - Chystá se částečná uzavírka Barrandovského mostu, po kterém denně projede 144 tisíc aut (sto za minutu)! Provoz se od roku 2021 na čtyři roky smrskne na dva pruhy každým směrem. Au! Ale při odkladu hrozí, že by se most musel zbourat.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze by se mohl brzy začít testovat nový přípravek na léčbu akutní leukémie. Genová terapie se zkouší po celém světě a my už jen čekáme na povolení klinické studie. Jsme jediní z bývalého východního bloku, kteří by testovali vlastní lék na tuto zabijáckou nemoc.

 

Naši milí čtenáři, jménem celé redakce vám přeji do dalších dnů hodně zdraví, odvahu se smát, milovat hodné lidi a mít soucit s osamělými. Fakt je, že život je jeden z nejtěžších – ale my přece nejsme žádní srabi!

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012