Rock’n’roll a beat

České muzeum hudby
Import--Export--Rock’n’Roll je název výstavy nyní otevřené Národním muzeem v Českém muzeu hudby v Praze. Ukazuje mnohé formy importu a exportu populární hudby šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.
Na výstavě zvláště mladší a nejmladší generace pochopí, že rock’n’roll a beat zněly od šedesátých let i přes nelibost vládnoucího režimu všude. Že v uvolněném klimatu ve státních vydavatelstvích vycházela i alba západních umělců. Že koncertní agentury tiše, opatrně dovážely západní hudebníky a sporadicky se dal pop a rock slyšet i z československých rozhlasových stanic. Že se oblibě těšily západní hity s českými či slovenskými texty. A že vše probíhalo i směrem opačným, neboť stát usiloval o vývoz domácích interpretů a jejich nahrávek na západ. Navíc výstava poukazuje i na to, že kdo chtěl hudbu sledovat, musel volit jiné způsoby, k nimž patřil často rušený poslech západních stanic, shánění desek od známých v emigraci, domácí kopírování na pásky a kazety, výměna a nákup hudebních nosičů na černých burzách.
Expozice prostřednictvím přibližně dvou stovek exponátů nabízí proto velké oživení vzpomínek na hudbu, za minulého režimu znějící především z magnetofonů. Zároveň přináší mnohé informace o vzniku i produkci tehdejší hudby: ze strany jejího importu a exportu i z pohledu získávání vzácných písní a hudby neoficiálními cestami. Nutí i k otázkám, například který ze zahraničních beatlů hrál na kytaru z Československa či zda věděli Black Sabbath, že píší píseň o pražském metru. Zároveň výstava ukazuje hudební nosiče, hudební nástroje, hudební techniku a unikátní předměty tehdejší doby. Také jsou zde příkladně ryčka pro domácí přepis nahrávek na rentgenové fólie, magnetofonový pásek The Plastic People of the Universe: Pašijové hry velikonoční s fotkou z Hrádečku na přebalu.
Zájemci by si neměli nechat ujít doprovodné programy, které k této výstavě Národní
muzeum připravilo. Například akce Import / Export / Fashion s módní přehlídkou nové kolekce značky Lazy Eye, jejíž spoluautorkou je herečka Vica Kerekes: s modely inspirované 70. a 80. lety a stylem hudebních ikon té doby. Součástí programu je komentovaná prohlídka výstavy. Pro ty, kdo by si chtěli zavzpomínat na obchodování s hudebními nosiči, je připravená akce Vinilové burzy v čase. Na přednáškách s pamětníky se lze dozvědět, jak se získávala „elpíčka“ před rokem 1989 nebo kolik stála jedna deska. Zároveň při nich bude probíhat improvizovaná burza vinylových desek v prostorách Českého muzea hudby.
K výstavě Import / Export / Rock’n’Roll v pražském Českém muzeu hudby více informací naleznete na www.nm.cz
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad