EVA JIŘIČNÁ

U příležitosti životního jubilea probíhá v pražském centru DOX retrospektivní výstava nejuznávanější architektky českého původu a dnes světoznámé umělkyně architektonických objektů ze skla a kovu. Představuje její tvorbu od profesních začátků až po současnost.
EVA JIŘIČNÁ se narodila roku 1939 do rodiny, v níž otec byl úžasným fotografem. Zdědila po něm smysl pro spravedlnost: důkazem například bylo, že po přestěhování do Zlína pravil, že jeho dcera, byť jako jediná ze třídy, nikdy nebude chodit do tehdejšího Pionýra. Roku 1963 se po studiích v Praze provdala za Martina Holuba, který za pět let nato odjel do Ameriky. Rozvod proběhl na dálku. E. Jiřičná odjela z vlasti do Anglie tři týdny před invazí vojsk do ČR. Po srpnových událostech ji přišel dopis, že její návrat je nežádoucí a byla odsouzena ke třem letům za neoprávněný odchod. Dostala práci u britského architekta R. Rogerse, známého modernistickými a funkcionalistickými budovami. Seznámila se Janem Kaplickým. Po rozchodu s ním sehnala svůj první byt, který "polepila, čím se dalo". Od osmdesátých let měla štěstí na zajímavé architektonické projekty, například vytvořila Dering Street Office. v Londýně. Jedny z prvních skleněných schodišť navrhla pro obchod na Knightsbridge. Sklo si doslova zamilovala.
V roce 1994 Eva Jiřičná obdržela Ŕád britského impéria, komandér. Neumí být na pyšná, hlavně na sebe: pokud dostane-obdrží nějaké vyznamenání, uznání, pak poděkuje, jak se sluší, ale uvnitř sebe ví, že vše mohla udělat daleko lépe. Když dostala nabídku na projekt rekonstrukce pražského Kostela sv. Anny--Pražské křižovatky, aby zde V. Havel mohl pracovat, až již nebude prezident, nevěřila, že by mohl v této funkci někdy skončit. Kostel byl v zoufalém stavu, a proto projekt nebyl vůbec lehký, hlavně kvůli úřadům, ale vše se nakonec podařilo. A když měla možnost navrhnou i skleník pro Kraálovskou zahradu na Pražském hradě, pojala ho v kovu a skle. Navrhla budovu Zlínské univerzity: byla realizována, až na původní sál sál pro 450 lidí, který ještě potřebuje opravu. V březnu 2019 byla ve Zlíně v tomto objektu přítomna koncertu filharmonie u příležitosti svého jubilea.
Umělkyně se stala významnou představitelkou stylu high tech, ale v její tvorbě nalezneme i ozvěny organické či minimalistické architektury. Stále klade důraz na uplatnění skla a kovu v odvážných konstrukcích, díky nimž se do nitra staveb dostává dostatek přirozeného světla. Je známá svou tvarovou elegancí, lehkostí výrazu a také souladem mezi formou a funkcí. Zaměřuje se na detailní propracování všech technických prvků, jež jsou ve své užitnosti zároveň krásné. V navrhování se nechává inspirovat technikou i přírodou, racionální přístup kombinuje s svou intuicí.
V prostorách výstavy Evy Jiřičné v pražském Centru DOX - do 12. srpna 2019
bude rovněž reinstalováno původní monumentální skleněné schodiště vytvořené pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David v roce 1994. Proslulá přímá i spirálovitá schodiště Evy Jiřičné, v nichž jako první použila sklo jako konstrukční element, jsou v jejím provedení povýšena na sochařská díla.
Záměrem multimediální výstavy je představit proces vývoje i realizací jednotlivých projektů Evy Jiřičné a také zdroje jejich inspirace. Vystaveny budou části originální projektové dokumentace významných realizací, jejich architektonické modely i ukázky interiérového designu a filmové projekce spojené s životem a dílem Evy Jiřičné. Pro Evu Jiřičnou je typická architektonická všestrannost. Dává podobu interiérům i rodinným domům, projektuje veřejné budovy různého zaměření, mezi nimiž můžeme nalézt knihovnu, hotel, školu, kongresové centrum či dopravní terminál.
Součástí doprovodného programu k výstavě bude mimo jiné i přednáška Evy Jiřičné, diskuse s architekty a teoretiky architektury a urbanismu o jejím díle, ale také tematické vycházky Prahou zaměřené na její architekturu. Plánovány jsou také tematické vzdělávací programy pro školy a rodinné programy.
Olga Szymanská
Foto (web-pořadatelé): Portrét EVY JIŘIČNÉ
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad