Moje stoleté Československo

Marina Hofmanová (Hužvárová) leden 2019 Knihy česky

Připomeňme si s vděčností a pokorou všechny ty, bez nichž by naše země a my po sto letech nebyli svobodní, říká ve své předmluvě autor knihy Radek Gális. Vyznává se, že se mu splnil sen, když mohl rozprávět s devadesátiletými veterány, kteří bojovali na Piavě, u Zborova či u Verdunu, když si dal víno s parašutistou, jenž byl ve výsadku s Kubišem a Gabčíkem…

Měl to štěstí, že dostal příležitost, jeho duši obohatila setkání s výjimečnými lidmi. A toto obohacení nyní předává dál prostřednictvím své knížky Moje stoleté Československo.

 

Ve čtrnácti rozhovorech se čtenáři seznámí nejen s osudy zpovídaných čtrnácti osobností, ale také s okolnostmi, které pomáhaly utvářet osudy nás všech.

Koho nám tedy autor představuje? Dva legionáře, kteří nasadili životy, aby vzniklo samostatné Československo - Miloslav Slavata bojoval na Piavě, zatímco francouzský legionář Antonín Šída u Verdunu. Představuje četníka z ochranky TGM Josefa Charváta nebo Zdravotní sestru Vladimíru Hánělovou, která působila v čs. polním lazaretu J. A. Komenského interbrigád ve španělské občanské válce koncem 30. let.

Dále válečné hrdiny generála Františka Fajtla či velitele výsadku Silver B Jana Zemka.

Z doby poválečné vypovídá o komunistické totalitě František Přeučil odsouzený na doživotí v procesu s Miladou Horákovou. Tázán je Josef Hasil – známý jako Král Šumavy, odsouzený biskup Karel Otčenášek nebo hrabě z Českého Šternberka Zdeněk Sternberg, nasazený v 50. letech u PTP.

O normalizační době rozmlouvá autor knihy s básníkem Ivanem „Magorem“ Jirousem. Demokracii na Západě se společností v Československu po listopadu 89 srovnává zpěvák Karel Kryl. Výčet představených osobností doplňuje nedávno zesnulý skvělý novinář a rozhlasák Jan Petránek, zatímco pomyslnou zlatou tečkou je sedminásobná maminka, známá disidentka a obhájkyně lidských práv Dana Němcová.

 

Kolekci rozhovorů pořídil Radek Gális během uplynulých 30 let, některé vyšly ve zkrácené podobě, některé jsou v této publikaci zveřejněny poprvé.

Knížku doplňuje množství fotografií, z nichž některé dosud nebyly publikovány, a vložena je též pohlednice od fotografky Dagmar Hochové.

Moje stoleté Československo vyšlo za podpory Syndikátu novinářů ČR.

 

Vydal Radek Gális ve spolupráci s nakladatelstvím Eliška Štěpánová – Měsíc ve dne, České Budějovice, 2018

 

Marina Hofmanová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012