Návrhář

Venda Šebrlová prosinec 2018 Knihy česky

Marius Gabriel

NÁVRHÁŘ

 

V Paříži jsem byla jen párkrát a nikdy jsem neviděla ženu v šatech od Diora, ale kvůli této knize toho upřímně lituji. Asi stejně, jako kdybych neviděla originál Mony Lisy – což se mi podařilo. Modely Christiana Diora jsou ve světě módy stejně slavné jako ona ve světě kumštu. Přitom to byl podivínský muž, skrývající se před lidmi a poválečný život jej svou ztřeštěností děsil. Měl přítelkyni, americkou novinářku, která jej provázela pařížským zmatkem.

 

Dior byl skrytý homosexuál, což v době války i v desetiletích poté byl krušný životní kříž. Copper mu proto dělala ve společnosti partnerku. Právem sebevědomý byl ale v práci. Když se např. spolu v roli postarších manželů vydali do Maison Gaston.“Jako vždy, když šlo o jeho profesi, se celý proměnil: plachost a odevzdanost zmizely a nahradila je jistá autoritativnost. Obvyklý mírný výraz v tváři se změnil v soustředěné zamračení a tón hlasu byl kategorický.Ve chvíli, kdy opouštěli obchod, přičemž si nic nekoupili, už byly prodavačky naštvané tak, že je málem samy vyhodily“.

 

Dior byl „synonymem pro francouzskou kulturu“, ale především Amerika jeho modely považovala za výstřední a moc nóbl pro obyčejné lidi. Přitom je však velmi rychle (a nekvalitně) kopírovala. Také jeho pařížská návrhářská konkurence obrovský růst popularity a bohatnutí Christiana-Tiana těžce nesla. On sám zpočátku jen toužil po exkluzivním salónu v tiché ulici – ale pak měl i zámek v Grass. Cestování, nadváha a práce jej zabily v roce 1957 ve věku 52 let u karetního stolku, po boku mladého muže, jeho životní lásky.

 

Cituji z časopisu Cosmopolitan: “ (M. G.) vás donutí číst, zatímco se vám pálí oběd“. Kniha nám přibližuje nejen válečné a poválečné poměry ve Francii, ale pro mnohé (např. pro mne) i tajuplný svět módy.

 

Vydala Metafora

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012