Mami, zabila jsem…

prosinec 2018 Knihy česky

Představuji poslední knihu Marcelly Marboe. Jelikož autorku znám, nemohla jsem si myslet, že by v knize šlo o vraždu, to v žádném případě ne, spíše že protagonista nebo protagonistka zabila v někom nebo v sobě velké silné city, nejspíše lásku.

Jakmile jsem knihu, otevřela, poznala jsem, že jsem v přítomnosti. Knihy Marcelly Marboe znám a tato mne překvapila, jak brilantně je napsána. Jak autorka vtáhne do děje a jak je znalá konverzace mladé generace. Ostatně celý život učila a dalo by se říci, pohybovala se v jejím středu. Nemůžete se odtrhnout od stránky a čtete dál a dál.

Před očima máte matku vypravěčku příběhu, která vidí svou dceru Annu na začátku velké lásky. Poznáváte zamilovanou dvojici, ovšem z odlišných kultur. Naši nejsou žádní rasisti a ty pro ně nejsi žádný člověk třetí kategorie, hájí Anna své rodiče. Káhin se stal pro Annu jedinou přijatelnou bytostí v dusném tunelu „skutečného života“, který jí právě začíná. Okouzleně zašeptá: Jsi úžasný. Fakt! Tím oceněním jako by z něj chtěla smýt všechny křivky, které na něm křesťanský i muslimský svět napáchal.

Jen krátká ukázka, miniaturní obrázek. V dnešní společnosti se posunují vztahy dál od rodného hnízda. Bývaly doby, kdy se mladí poznávali, kam dojeli na kole, posléze vlakem a později se nám otevřel celý svět. V současné době se kromě vzdálenosti mění i kvalita života. Od duchovních kvalit a morálky nás vede někam dál k materiálním hodnotám. A ty převažují, jako by je měl člověk vložený do kódu. Pomíjí se věrnost, čestnost a nastupuje sex, svoboda. Majetek, vize vší spokojenosti a štěstí. Vzdálenosti se zkracují, digitalizace nabízí dříve nemožné. Nastupuje nový životní styl, lákavý bez skrupulí. V prolínání vztahů tří generací vidíme a prožíváme proměnu každodenního života a tušíme, ne přímo naplno vnímáme rozevírající se nůžky Annina manželství. Procházíme s vypravěčkou celým dceřiným životem, ne bez lhostejnosti, ale s podivem, jak silné citové pouto lásky může být a kolik dokáže vydržet. Ale každá sklenice má svou poslední kapku. Čtenář ji čeká dřív, než sama Anna a její matka, vypravěčka.

Knihu vřele doporučují, abyste si z ní nabírali poučení a získali moudrost života.

Marta Urbanová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012