Dětem pod stromeček

Venda Šebrlová prosinec 2018 Knihy česky

 

Nakladatelství Mladá fronta nabídla mj. i tři zvláštní knihy pro děti. Nejsou o princeznách a dracích a pokud k nim děti své rodiče a prarodiče pustí, hned tak je nedostanou zpátky.

 

Laura Ellen Andersonová

Amálie Zubatá a příšerný ples

 

Není to obyčejná holka, ale upírka. Jako domácího mazlíčka má dýni Tykvíska, maminka hraběnka Frivolína má ráda Eau de Puch, hrabě Dráčula miluje křížovky a nesnáší mytí nádobí, Chmuroš Smrtlík má rád svou kosu a svůj smrtfoun - nesnáší panovačné žáby rozjeté na placku a jednorožce... Je to praštěný svět, ve kterém např. teta Iveta dělá „topinky s červama“ a na ples jako první hosté přijde samým vzrušením zauzlovaná skupinka hadů. Amálie s Tykvískem (kterého unesl princ Zvončík) se po mnoha složitostech znovu setkají... Jako bonus nabídl svět upírů a strašidel tři recepty: dva asi nikdy nevyzkoušíme (Potní koktejl z podpaždí a Domácí špindiláda), třetí je tajnost od Húúúúůva: 30 ml TAJEMSTVÍ, půl TO TI NIKDY NEŘEKNU, 101 g TO SE NIKDY NEDOZVÍŠ. Musíte to míchat tak dlouho, dokud to nezmizí a hotovo...

Kniha má skutečně mimořádnou grafickou úpravu a spoustu vtipných obrázků.

 

 

Pavel Kolín

Jakub Kolín

Vojáčci

 

Uniformy, zbraně a další vybavení římských legionářů, rytířů i samurajů - a taky technika boje, to vše zasazené do času a historických událostí. Všechno je podané tak, že si děti nenápadného vzdělávání ani nevšimnou. Dozvědí se, že např. označení rytíř si spojujeme se středověkem -  ale ne každý bojovník byl rytíř! Do boje většinou jeli na koni, na sobě měli kroužkovou a později plátovou zbroj! Samozřejmě štít a meč a přilbu, takže kůň měl co nést! Spousta pěšáků měla kopí a sekery, bojová kladiva, palcáty a řemdichy. A za všemi slovy následuje spousta obrázků s vysvětlivkami. Pak tam najdete návod, jak obléhat středověký hrad a jak si ze šesti dřevěných kolíčků na prádlo vyrobit obléhací prak. Je tam spousta obrázků na vystřihování, hry (např. rytířské pexeso) a omalovánky. Dostanete se od římských legionářů až k japonským samurajům a vůbec nic nebude nudné. Jen vám ty vystřižení vojáčci a jejich bitvy zaberou hodně místa na stole, na zemi...

Otec a syn Kolínovi to všechno vymysleli, nakreslili a vyfotografovali. No, dárek od kluků jiným klukům...

 

 

Selwyn E. Phipps

Společnost kouzelných jednorožců

 

Autor je 101. úřadujícím prezidentem Společnosti kouzelných jednorožců. Během své kariéry měl to štěstí setkat se s tvory z každého ze sedmi jednorožčích rodů, které dnes na světě existují. V knížce vypráví, co všechno slyšel a prožil.

„Věří se, že první svého druhu byli Zlatá jednorožka a Stříbrný jednorožec. Žili ještě v dobách, kdy byl svět v plenkách a magičtí tvorové byli stejně běžní jako mraky na obloze.“ Když na svět přišli lidé, zpočátku žili s jednorožci v harmonii. Pak ale objevili moderní techologie, svět byl stále hlučnější a tak se jednorožci schovali do hustých lesů a do hor. Ale pořád existují, o čemž např. svědčí i mapa v knížce: ukazuje, kde jaký rod žije (např. v Austrálii jednorožci Pouštní plameny). K jednotlivým druhům se vztahují okouzlující příběhy. Následuje hra a tam se dozvíte, který jednorožec je vašim ochráncem a co přináší jako dar.

Knížka je krásně napsaná a ilustrovaná Harrym a Zannou Goldhawkovými a Helenou Dardikovou. Často jste v pokušení obrázky vystřihnout a nalepit dětem nad postýlku.

 

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012