Stalo se v listopadu 2018... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová prosinec 2018 Aktuality česky

 

V plné síle přešla oslava 100. výročí vzniku naší republiky do Dne válečných veteránů (v neděli 11. XI. ve 13.30 hod. zněly sirény a zvony). Pak jsme (ne)slavili  17. listopad 1989: byly to hodiny velmi rozporuplné, bojovné a plné řevu kolem Andreje Babiše. Dále: novinářům z redakce Seznam zprávy tvrdil v pol. listopadu Andrej Babiš ml., že byl násilím odvezen na Krym. Odvezl jej tam manžel lékařky Protopopové, která spolupracovala s premiérem Babišem. Ta o Babišovi ml. v souvislosti s vyšetřováním dotací Čapího hnízda podala policii zprávu, že je nezpůsobilý vyšetřování o vlastnictví objektu (protože má schizofrenii). Premiér letěl na pár hodin za synem do Švýcarska a hrál s ním šachy. Šest politických stran vyzvalo premiéra k demisi, ale Zeman prohlásil, že jej v tom případě znovu pověří sestavením nové vlády. Všechno se mlelo velmi rychle a pouliční demonstrace neustávaly. KSČM po plodném rozhovoru s Babišem prohlásila, že jej podrží, zatímco ČSSD při hlasování o důvěře odešla ze sálu (takže vlk se nažral a koza...). Vláda po sedmi hodinách hádek přežila.

 

Vzpomínali jsme na své zemřelé. Svíček a květin byly plné hřbitovy - pietní náladu však rušil prudký vítr a polámané větve stromů na cestách. Např. brněnský hlavní hřbitov byl na Dušičky z bezpečnostních důvodů zcela uzavřen.

 

Prezident Zeman opět jel do milované Číny...S ním byla na Expo 2018 v Šanghaji delegace představitelů 60 českých firem. (Když už se na předchozích šesti Zemanových návštěvách nepodařilo nalákat k nám čínské investory, tak bychom k nim alespoň mohli dovážet víc zboží.) K tomu měli pomoci i ministři dopravy, zemědělství, průmyslu a zahraničí. Protože v delegaci byli i zástupci firmy Petrof, Zeman početnému publiku (včetně čínského prezidenta a ruského premiéra) zahrál na klavír pár taktů písně Sentimental Journey. Hrál ovšem naprosto protireklamně! V návalu emocí pak zapomněl (?!) požádat čínského prezidenta o zapůjčení páru medvídků panda (pandové v ZOO na celém světě jsou jen zapůjčení a patří dál Číně). Přitom pražská ZOO už připravovala pavilon! Bohužel v Číně zemřel (údajně na infarkt) v den odjezdu jeden z prezidentových lékařů Petr Halata, který byl později nalezen v hotelovém pokoji.

 

Prezident Zeman při své návštěvě Izraele v tamním parlamentu prohlásil, že se „zasadí o přesun ambasády do Jeruzaléma“ a že nevěří ve stát Palestinců, protože Hamás není představitelem státu, ale teroristickou organizací.

 

Afgánský voják (19), který zabil českého psovoda Tomáše Procházku, byl údajně v Kábulu českými a americkými vojáky zmlácen tak, že po předání afgánským silám zemřel.

 

Firmy, sponzorující Stranu práv občanů (Zemanovci) jsou podle policie součástí řetězce, který v Česku krátil daně o desítky milionů korun. Pomáhali v tom „bílí koně“ a falšované účetnictví.

 

Andrej Babiš na své návštěvě v Paříži byl s manželkou na návštěvě u spisovatele Milana Kundery a jeho ženy Věry. Nabídl mu vrácení českého občanství, které Kunderovi odebral komunistický režim v sedmdesátých letech. Dějiny jsou někdy opravdu směšné lásky....

 

Novým předsedou Senátu se stal Jaroslav Kubera z ODS. Ten věří, že časem se ODS i ČSSD zmátoří a budou zajímavé i pro voliče. ČSSD se totiž dál rozpadá. Místopředseda strany Jiří Zimola odešel, protože podle jeho mínění současné vedení nezmění neplodnou politiku.

 

Ministerstvo zahraničí „vede velmi intenzivní dialog nejen o počtu diplomatů na ruské ambasádě v Praze, ale také o celkovém nastavení diplomatických vztahů“. Podle bezpečnostních expertů je hlavně nediplomatických pracovníků nelogicky mnoho.

 

Textilní tiskařská technika „modrotisk“ je zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. V Česku jsou dvě modrotiskové dílny. V seznamu máme také sokolnictví, slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě naší republiky.

 

Univerzita Karlova odebrala dva tituly studentovi Husitské teologické fakulty. Student vědomě a záměrně opsal části textů diplomových prací jiných absolventů.

 

Problémy mají i střední školy, protože u maturit propadá příliš mnoho žáků. Provozovatelé škol i případní zaměstnavatelé se však bojí, že pokud budou zavedeny přísnější přijímací zkoušky na SŠ (někde nejsou vůbec!), nebudou mít některé průmyslové obory koho zaměstnat.

 

Zemřel vynikající český novinář Jiří Petránek (86). Byl mj. rozhlasovým zpravodajem v Indii a SSSR, v srpnu 1968 vysílal z budovy rádia (obklíčeného sovětskými vojáky), podepsal Chartu, živil se pomocnými pracemi a po revoluci se stal nezávislým politickým komentátorem světového dění.

Před sto lety se narodil herec, režisér, scénárista a především všemi milovaný Miroslav Horníček.

V Prachaticích se stovky lidí přišly rozloučit s vojákemTomášem Procházkou (41), který byl zabit v Afgánistánu afgánským vojákem. Jako kynolog sloužil také v Iráku a dvakrát v Kosovu.

Zemřel herec Lubomír Kostelka (91), který odehrál spoustu drobných ale výrazných rolí a známe jej především jako dědu v televizní Kouzelné školce.

 

Ani v tomto tisíciletí nemají dvě třetiny českých rodičů výčitky svědomí, když své dítě uhodí. Facka nebo plácnutí na zadek přiletí nejčastěji kvůli lhaní, ničení věcí nebo neposlušnosti. U nás, v Itálii, Slovensku, Švýcarsku a Velké Británii nejsou tělesné tresty zakázané.

 

Praha má velký problém s pronajímanými elektrickými koloběžkami. Zákazník se projede, pak ji zamkne a postaví na libovolné místo nebo třeba položí na chodník. Možná, že se situace uklidní – magistrát naplánoval, že horní částí Václavského náměstí po 38 letech pojedou tramvaje a budou odbočovat do Vodičkovy a Jindřišské ulice. Kdo by odolal?!

 

Do podzemních rezerv pitné vody proniká velmi nebezpečný pesticid alachlor. V letech 2000 -2007 se ho na řepková a kukuřičná pole vysypaly stovky tun. Narušuje hormonální systém (vývoj a rozmnožování) a je také karcinogenní. Od r. 2008 je zakázaný, ale otrávil obrovské množství půdy.

 

Každý třetí senior v Česku trpí cukrovkou! Na 70% z nich je obézních.

 

Zatím se každý rok zdražovala krabička cigaret o dvě koruny, takže kuřáci utratili o dvě miliardy korun víc než v roce minulém. Tomu je konec: vláda slíbila, že nebude zvyšovat spotřební daně, protože „pro prodejce to znamená administrativní zátěž“! V Česku kouří na dva miliony lidí - to bude radosti, že nebudou muset na rakovinu plic čekat moc dlouho!

 

Tentokrát víc než jindy potřebujeme dobrou zprávu na konec. Našla jsem ji! Po dvou letech přemlouvání souhlasila Dana Zátopková (96) s tím, že natočí svůj portrét pro televizní cyklus GEN. Čtvrtá řada Galerie elity národa se uzavře 9. prosince a přinese i záznam jejího vystoupení v lednu 1969 ke smrti Jana Palacha. GEN vymyslel režisér Fero Fenič před 25 lety a celkem bylo natočeno 382 portrétů výjimečných osobností za vedení 61 tvůrců. „Teda pokud budu naživu, rád bych stávající databázi třeba za deset let doplnil ještě pátou sérií, líbilo by se mi, kdyby celá galerie dosáhla počtu pěti set jmen“ řekl Fero Fenič. Natáčení dosud odmítli Jan Švankmajer, Barbora Špotáková, Gabriela Beňačková a Jan Svěrák, Karel Roden a Ivana Trumpová na nabídku ani nereagovali. Nejsledovanější GEN byl věnovaný plastickému chirurgovi Bedřichu Pomahačovi a Haně Zagorové (přes milion diváků).

 

Milí moji přátelé, přežijte ve zdraví přípravy na Vánoce a u stromečku si užívejte rodinnou lásku i radost z dárků! To nevadí, že už stejnou knížku máte a mixér fakt nepotřebujete! A jestli se chcete na Silvestra pobavit, sdělte hostům, že prý metro D v Praze fakt (!!!) začnou stavět!

Vaše

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012