Vězeň času

Matt Haig
Vězeň času
Koncem letošního července zemřel nejstarší člověk na Zemi – 117letá Čijó Mijoko z Japonska. Údajně nejstarším člověkem v moderní historii je čínský bylinkář Yun (1677 – 1933, možná 1736 – 1933), bylo mu tedy 107 nebo snad 256 let. Fajn, ale co je to za život? A teď si představte: stárne tak pomalu, že žijete v plné síle několik staletí. Co všechno prožil Tom Hazard, který stál na jevišti s Williamem Shakespearem a teď žije jako pohledný čtyřicátník v Londýně a učí dějepis?
„Ve skutečnosti se ani těmto jedincům stárnutí nevyhýbá. Stárnou úplně stejně. Jen mnohem pomaleji. Rychlost stárnutí anageriků mírně kolísá, ale obecně odpovídá poměru 1:15“ vysvětluje Tom. Jenže historie je jiná, než kterou teď učí. On si ji pamatuje! Včetně toho, jak jeho matku (kvůli němu) jako čarodějnici utopili.
Tom prochází světěm, každých osm let se stěhuje, aby si sousedé nestačili všimnout jeho „nestárnutí“. Existuje organizace, která podobné lidi sdružuje a dohlíží na jejich život. Nic se jim nemůže stát – pokud se nezamilují. A chtějí pak opravdu žít...
Románů s tématikou putování časem se v poslední době objevilo víc. Tady ale poznáváme svět od středověku krok na krokem a jak zjišťuje Tom, lidé se z historie nikdy nepoučí. Ani ti obyčejní, ani géniové! Minulost se opakuje – ale my ji v této knize poznáváme očima (obyčejného?) člověka, který poznal velikány i žebráky. Ví, co bude příště a proto chce žít a už konečně umřít... Po boku ženy, kterou miluje. „Jsem připravený mít o někoho starost, být zraňovaný, vzít na sebe rizika žití!“ říká ve své zpovědi.
Výjimečný příběh vydalo nakl. Amfora.
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad