Diplomacie kouzla zbavená

Eva Střížovská červen 2018 Knihy česky

S tímto lákavým názvem napsal knížku bývalý diplomat a moc dobrý člověk Bohuslav Hynek. Studoval v Moskvě, byl velvyslancem v Africe v šedesátých letech, pak „nesměl“, a do Afriky – Zimbabwe -  se vrátil po roce 1989.  Jak známo, diplomaté jsou vysíláni do zahraničí obvykle na čtyři roky, pak se vrací „na ústředí“ a po čase jsou zase vysláni jinam.

Doktor Hynek měl v devadesátých letech na starosti na Ministerstvu zahraničí nově vzniklé tzv. krajanské oddělení. Iniciativně vedl např. práci související s cenou Gratias Agit Jana Masaryka, které pozdější ministerští vládci jméno Jana Masaryka uzmuli.  On vlastně dělal všechno iniciativně, spíše česky bych řekla, že šel do všeho naplno a celým srdcem, což se dá bohužel říci o málokterém státním úředníkovi.

Měli jsme v té době spolu dost co do činění, protože já jsem zrovna rozvíjela Český dialog a Český kalendář, v čemž mne díky dr. Hynkovi a ještě několika dobrým lidem na Zamini Ministerstvo podporovalo. Bohuslav Hynek byl i v naší redakční radě. Čas však trhl oponou, vládci se měnili a v roce 2000 jsme se oba stali pro toto ministerstvo spíše nežádoucími. Dr. Hynek odešel do předčasného důchodu a do krásné chodské vesničky Kouty na Šumavě, já jsem statečně pokračovala ve vydávání svých periodik i bez jejich pomoci.

Hynkova kniha je v podstatě souborem profilů a příběhů lidí, s kterými se setkával. Jsou tu Nelson Mandela, Otec Hancko, Dumiso Dabengwa, Jan Pivečka, Alan Levy, Antonín Sum (moc moc zajímavé svědectví o smrti Jana Masaryka), Josef Zieleniec, Vilma Iggers, Fred Kala, Olga Smalzriedová-Podzimková, Lady Milena, Pabiánovi a vystěhovalectví, Jiří Ješ a mnozí další.  S mnohými jmenovanými jsem se také znala a znám a tak mne moc potěšilo si o nich přečíst.  Samozřejmě se mezi řádky čtenář dozví i jak funguje česká diplomacie a podobné zajímavosti.

Je to knížka svým způsobem velice mimořádná.

(Ještě chvíli před tímto vydáním vyšla Hynkova knížka Diplomatem v africkém  Švýcarsku. Je tam méně profilů lidí, někteří jsou stejné jako v dalším vydání. Obě knížky jsou brožované, mají hezké obálky a jsou čtivé a zajímavé.)

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012