Kdo se zastává emigrantů je enfant terrible?

Denní média mají zase o vzrušení postaráno.
Nejmladší senátor Martin Mejstřík totiž rozčílil své kolegy vyjádřením, že se stydí za všechnypolistopadové vlády, poslance a senátory za to, že nenašli odvahu zajistit pro krajany dvojí občanství, restituce i volební právo korespondenční cestou.
Podle Jitky Seitlové, předsedkyně senátní komise pro krajany, Mejstřík neodůvodněně napadl senátory, kteří usilují o zlepšení vztahů s krajany.
Podle Mejstříka benevolence k bývalým komunistickým bossům, neochota řešit restituční křivdy, korupce, nemohoucnost soudů a privatizační tunely nejsou náhody.
Předseda ODS Topolánek řekl: "To co dělá kolega Mejstřík, je typická pátá kolona. Podle Topolánka i krajané se sami k sobě chovají nestoudně, když jednotlivé emigrační vlny nespolupracují.
Přemysl Sobotka má vyjádření Mejstříka za podraz na všechny ústavní činitele.
"Měl by se omluvit i dát jasný zřetel krajanům, že je to pouze jeho názor. Vypadá to, že my jsme ti špatní a on ten nejlepší, který chrání jejich práva a zájmy," uvedl Sobotka.
Pozn. redakce: Už na podzim v roce 1996 podala naše redakce do Parlamentu ČR petici za praktické umožnění volebního práva krajanům. Na jaře 1997 se sešla schůze Parlamentu, která se vážně touto peticí zabývala. Převaha postojů přítomných poslanců (vyjma ODS a KSČM) byla kladná. Na schůzi také vystoupil zástupce Ministerstva vnitra ČR, v jehož kompetenci bylo jednání o této věci, který však řekl (zjednodušeně řečeno), "že to nejde", resp. je to velmi složité, dlouhodobé atd., atd. (Poté jsme to od něho slyšeli ještě vícekrát tak, jak roky běžely, čili, mluvilo se mluvilo, ale skutek utek´.)
Z mého pohledu se "senátorská komise pro krajany" (dříve v čele dr. Milanem Špačkem a nyní s dr. Jitkou Seitlovou) snažila a snaží o leckteré vstřícné kroky ke krajanům dosti často marně, hlavně proto, že Poslanecká sněmovna jejich návrhy ignorovala, že považuje tuto komisi za jakési "slepé střevo", a hlavně, že mnozí političtí činitelé (různých funkcí a různých stran) takzvaně nemají politickou vůli tyto věci řešit. Čili bych se chtěla na tomto místě trošku "krajanské komise" zastat.
Nicméně, nejsou důležitá jenom jednání, ale více důležité jsou výsledky. A jaké jsou? Takové, které popisuje Mejstřík. Za 13 let prakticky krajané nemohou volit (námitka, že mohou přijet do ČR nebo na ambasády je směšná, když víte, že je od toho dělí mnohdy tisíce kilometrů a že si tedy nejen musí udělat na to čas, ale i si platit cestu letadlem, noclehy apod. A hlavně je to, mírně řečeno, urážlivé, když Česká republika na jedné straně řekne ANO, stojíme o hlasy krajanů, ale na straně druhé řekne: Hele, když to chcete, zaplaťte si, cestujte (však na to máte) a vyplňte plno byrokratických papírů, které pro vás připravili úředníci, jejichž je to (snad) jediná obživa... (Tady znovu a znovu připomínám, že takové Maďarsko, Polsko a jiné státy mají tuto záležitost dávno vyřešenou, neboť jim na hlasech jejich krajanů záleží, nemluvě o USA, jejichž občané mohou volit v celém světě v různých městech, v ČR například i v Plzni.)
A tak podobně by se dalo pokračovat o restitucích, o dvojím občanství apod.
Já však myslím, že nejlepší bude, když se k tomu vyjádří krajané sami.
Napište nám svůj názor, svoji zkušenost a my ji nejen otiskneme na stránkách našeho listu, rozešleme e-mailem našim příznivcům do celého světa, ale také předáme Senátu a Parlamentu ČR.
-es-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad