Historie, to jest...

Historie nejen literární
Jde o sborník textů ze stejnojmenného cyklu přednášek, který proběhl v roce 2017 ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje. Ve čtyřech částech: Vydávání knih v období I. republiky-příležitosti a úskalí, Literatura a historie-možnosti poloviny 20. století, Literatura, sociologie, politologie, teologie-výzvy poloviny 20. století a Samizdat a nezávislé iniciativy na Plzeňsku 70. a 80. let jsou shrnuty příspěvky odborníků E. Burgeta, J. Mlejnka, J. Štogra, J. Sichálka, P. Šaradína, J. Hertla, M. Pehra, S. Vodičkové, J. Ruckla, P. Loučové, G. Romanové a J. Štogrové. Sborník byl vydán za podpory Města Plzně a nadace 700 let Města Plzně.
Jan Hertl: Historie, to jest vyhnanství z ráje editorů Jarmily Štogrové a Josefa Štogra.
je věnována autorovým textů z let 1932 - 1942. Jde o výbor z článků z revue Řád, Brázda a Přítomnost, který navazuje na monografii věnovanou dr. J. Hertlovi Neztratit se v propastné nenahraditelnosti (2017).
Jan Hertl (1906-1965), historik, sociolog, publicista, muzejník a badatel, předjímal mnoho událostí své doby, byl žák profesorů J. Bidla a J. Šusty, přítel a spolupracovník Josefa Pekaře, mezi jehož blízké přátele patřil A. Opasek. Kromě publikování v časopisech odborných i pro širokou veřejnost pracoval v nakladatelstvích, v muzeu vyučoval dějepis. S okruhem přátel katolických intelektuálů a F. Lazeckým založil Řád: revue pro kulturu a život, kam přispíval. Bádal především o životě K. H. Máchy, o blanických a svatoprokopských legendách.
Kniha zahrnuje autorovy zásadní studie, odborné články, recenze, polemiky a nakonec kapitolu Vzdoroslavíček, obsahující sérii článků s Hertlovým pseudonymem, který užíval pro časopisy. Doplněno životem a dílem J. Hertla, jeho bibliografií a jmenným rejstříkem.
"Cítíme, čím dále tím víc, jak století XIX. a všechno, co nás v jeho spojitosti tíží až do dneška, je antidogmatické. Byly uvolněny všechny síly, které jsou člověku dány k disposici, aby tvořil a hospodařil v dobře uváženém pokuse i rozmachu. Moderní společnost však nemá moci, čím uvolněné síly sjednotit, nemá absolutního měřítka, nemá absolutní hodnoty, nemá jediného dogmatu, kterým by zastavila své vlastní rozbití, rozbití svého celku i každého jednotlivce zvlášť. ..." (J. Hertl: Na okraj moderní sociologie, 1933).
Ze slov Jana Hartla vyplývá, že již počátkem třicátých let správně předjímal vývoj událostí spějící k válce a další vývoj nejen české, ale lidské společnosti jako celku.
Olga Szymanská
(dle tiskových materiálů)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad