Stalo se v únoru 2018... a stojí za pozornost

Samozřejmě jsem sledovala zimní olympiádu, moc si užívala vítězství Ester Ledecké – a ječela jsem nadšením nad jejím udiveným výrazem „já jsem fakt vyhrála?“. Ve srovnání s únorovým politickým děním mi sport (i se všemi dopingovými skandály) přišel jako studánka vody čisté. Kdyby to šlo, půjčila bych si od Ester její prkno a mlátila politiky hlava-nehlava. Přesto, že se chystá prezidentská inaugurace... Vlastně právě proto!
V pomyslném čapím hnízdě zahnízdil pod ochranou ministerského předsedy Babiše Tomio Okamura a komunisté. Jsou ochotni podržet premiéra v demisi – ovšem za lví podíl na vládnutí. Do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů byl po dlouhých manévrech zvolen bolševik Zdeněk Ondráček. Proslul tím, že se nestydí za svou účast při potlačování studentských nepokojů s obuškem v ruce. Neboť bránil socialistickou vlast!
Všemi slušnými lidmi nejen na Slovensku, ale i v Evropě a Americe otřásla vražda investigativního novináře Jána Kuciaka (27) a jeho snoubenky Martiny (27). Slovenská policie mj. spolupracuje i s vyšetřovateli v okolních státech. Nitky vedou k italské mafii a vyvádění evropských peněz na jih. Slovenská vláda vypsala odměnu 1 milion eur za informace, vedoucí k objasnění zločinu.
Osmdesáté narozeniny Jiřího Menzela oslavil filmařský svět bez jeho účasti. Slavný režisér se zotavuje po těžké nemoci mozku, takže v rámci Berlinále jej na premiéře česko-slovensko-rakouského filmu Tlumočník zastoupila rodina. Jiří Menzel ve filmu hraje hlavní roli.
V pražské Lucerně oslavil dvěma koncerty své 80. narozeniny zpěvák a textař Dušan Vančura. Spoustu let je tváří slavného Spirituálu a jeho písničky nelze zapomenout.
Osmdesáti let se dožil jeden z našich nejlepších sloupkařů Jiří Hanák. Je vtipný, nesmírně vzdělaný a také jeho zásluhou se z Lidových novin (nejdříve do roku 1989 jako samizdatu) stalo vynikající periodikum. Děkujeme moc!
Od 24. srpna 2016 se hledal senátor František Čuba (82), neobjevoval se ani v rodném Zlíně. Po roce nátlaku politiků i veřejnosti začal Čuba posílat svůj plat na charitu. Nyní se vzdal funkce, takže Velebova partaj přišla o státní příspěvek 900 000 Kč ročně a protože klub už neměl ani pět členů, zanikl. Chudák Veleba – bez peněz, bez služebního auta!
Zemřel Miroslav Šlouf (69), kdysi pravá ruka M. Zemana. Byl velmi úspěšným politickým lobbystou a bez něj by se Zeman sotva stal prezidentem. Díky jemu se po útěku na Vysočinu znovu připomenul veřejnosti a s autobusem Zemák projel celé Česko. Po prvních vyhraných volbách přerušil Zeman se Šlaufem veškeré styky a teď mu nešel ani na pohřeb.
Den po 70. výročí komunistického převratu dostal disident Pavel Wonka (1953-1988) in memoriam osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunistickému režimu.
V Británii zemřel válečný hrdina, jeden ze dvou zbývajících českých stíhacích pilotů v řadách RAF generál Miroslav Liškutín (98).
Do muzikantského nebe odešel skladatel Evžen Zámečník
(79), který je mj. autorem i dětské opery Ferda Mravenec a Brouk Pytlík a muzikálu Rychlé šípy.
Zemřela Sonja Baťová (91), manželka Tomáše Bati juniora. Spolu s ním jezdila po světě, on kontroloval provoz v baťovských pobočkách, ona se zajímala o design a reklamu.
Odešla Marie Jeřábková (76), která se svou sestrou jako jediné přežily vyhlazení Ležáků nacisty v roce 1942.
Bývalý československý kosmonaut a následně po mnoho let diplomat v Moskvě Vladimír Remek odešel do důchodu.
O tom, že jablko od stromu atd. svědčí i smyšlenka Václava Klause ml., že tábor v Letech nechal vybudovat otec Karla Schwarzenberga! Prý, aby měl po ruce levné pracovní síly!! Údajné dokumenty o tom nikdy nikdo nenašel!
Po Česku se rozprskla chřipka a viróza tak, že jen málokterá rodina zůstala v pohodě. Přiznávám, že jsem už dlouho nebyla tak zmordovaná a mohla jsem si vybrat, jestli se udusím kašlem nebo umřu vysílením.
Nejen pražské mosty jsou v katastrofálním stavu. Kdyby „někdo“ poručil, aby se všechny životu nebezpečné lávky naráz zavřely, zhroutil by se všední život. Je jich totiž 3 407. Nedostali bychom se do práce, rozsypalo by se zásobování... Např. Karlův most začnou památkáři opravovat na konci 2019, zkontrolují všech 66 tisíc (!) kvádrů, budou vyměněny dřevěné ledolamy. Celkem budou opravy trvat dvacet let!
A tradiční dobrá zpráva na konec: Národní galerie v Praze slaví 222 let! Díky podpoře T. G. Masaryka a parlamentu se podařilo získat výjimečné sbírky francouzského umění, má např. dvaadvacet maleb Picassa! Po revoluci galerie dokupuje i díla současných umělců doma i ze zahraničí, celkem má v šesti palácích asi půl milionu artefaktů. Dne 16. května bude v paláci Kinských výstava k výročí událostí 1968. Jiří Kolář představí sérii 66 koláží z fotografií, novinových článků, propagandistických vyhlášení KSČ ale také fotografií míst, kde byl pravděpodobně někdo zastřelen.
Milí přátelé, přežijte ve zdraví inauguraci M. Zemana, dívejte se na přímý přenos a hezky si zanadávejte. Naštěstí jaro přijde, ať se na hradě děje cokoli!
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad