Praha-New York Ladislava Sutnara

Výstavou "Ladislav Sutnar: Praha-New York Design v akci" vrcholí několikaletý výzkum světového designu, na němž se podílela řada významných českých a amerických badatelů.
Osobnost Ladislava Sutnara (l8971976) nejlépe charakterizuje původní význam slova "průkopník" kdo razí nové cesty myšlení a tvorby a s rizikem uskutečňuje vše, co až další generace považují za samozřejmost. Umělec se svým všestranným talentem zařadil mezi evropské moderní designéry a architekty, usilující o kvalitní prostředí každodenního života. Inspiroval se Bauhausem. Modernizoval design předmětů, publikací, hraček, architektury i výstavnictví a prosadil jej do průmyslové výroby. Jeho nadčasové servisy se staly symbolem prosperujícího demokratického Československa. Od roku 1939, kdy odešel do USA, se připojil k tamnějším představitelům evropsko-americké avantgardy. Na základě futuristických vizí založil obor design informací a uvedl tak již tehdy v působnost skutečnost jednadvacatého století.
Věnoval se stejně intenzívně malbě a rozměrné akty nazýval Joy-Art Umění pro radost.
Při příležitosti ojedinělé výstavy vydává Uměleckoprůmyslové muzeum obsáhlou monografii O osobnosti Sutnarově v českém a anglickém jazyce. Zároveň vycházejí dvě kopie Sutnarových publikací o grafickém designu. Stejně byly vytvořeny k prodeji (díky dohodě mezi autorovými dědici a původním výrobcem) i repliky části autorova unikátního čajového servisu z varného skla (navrhnutém v roce 1931), který se stal jedním ze základů meziválečného designu a jenž dnes nalézáme pouze v muzejních sbírkách a katalozích aukčních domů.
U příležitosti výstavy je k prodeji limitovaný počet 100 kusů těchto úplných souprav.
Retrospektivní výstavu Ladislava Sutnara (v Jízdárně Pražského hradu do 26. 10. 2003) doprovází souběžně prodejní výstava umělcových obrazů v Galerii Antikva Nova Kodl.
Dny designu v Praze pod názvem Designblok pak v Jízdárně PH (7. 26. 10. 2003) představí mladé české i zahraniční tvůrce tohoto oboru.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad