Malířská rodina Mánesů

Tato výstava představuje všechny členy rodiny ve čtyřech stovkách obrazů, kreseb, grafik a dokumentů, a to s důrazem především na dílo Josefa Mánesa.
Známá rodina představuje nejvýraznější kapitolu v českém výtvarném umění 19. století. Zastupuje ji hned pět osobností ve dvou generacích, které vyšly z dobového romantismu, jehož různé polohy naplnily osobitou tvůrčí invencí a vlastními ideály. Životy obsáhly jedno století.
Nejstarší Antonín (1784-1843 Praha), pozdější profesor krajinářské školy Akademie, který vychoval řadu žáků, působil nejvíce jako příklad v rodině: synové Josef a Quido a dcera Amálie z něj čerpali. Vyšel z klasicistního pojetí ideální krajiny a jejího empirového charakteru. Nejsilněji na něj zapůsobili holandští mistři 17. století ovlivnili jeho náměty i způsob realistického provedení při zachování celkového romantického náboje. Stále více zachycoval skutečnou, lyricky pojatou přírodu s jejími detaily. Antonína Mánesa dnes považujeme za zakladatele české krajinářské školy 19. století.
Nejméně informací máme o Václavu, mladším bratrovi Antonína (17931858), představiteli náboženské malby. Typický představitel umělce rozhraní klasicismu. A romantismu, jehož ideály ho neoslovily. Nemohl po sobě tedy zanechat dílo vývojově důležité, byť zásady klasicismu uplatnil v portrétní malbě.
Nejstarší z dětí Amálie (18171873) se na přání otce věnovala krajinářským námětům-podnikala dlouhé cesty do přírody, i se sourozenci. Po otcově smrti se obětovala péčí o bratry, v roce 1853 si otevřela soukromou malířskou školu pro paní a dívky z středních vrstev.
Nejznámějším se stal všestranně nadaný Josef Mánes. Mistr kresby, figuralista typu Raffaelova, velmi vnímavý portrétista a krajinář, autor velkých zakázek i drobných improvizací (18201872 Praha). Prvními vzory a učiteli byli otec Antonín a strýc Václav, na pražské Akademii Fr. Tkadlík, později Ch. Ruben. Po návratu z Mnichova kreslil studie krojů, ilustroval lidové písně i prózu, pracoval na oficielních zakázkách (především kalendářní deska orloje pro Staroměstskou radnici či umělecké návrhy pro nové pražské kostely-vytvořil zde národní typ, tak obdivovaný a zároveň napodobovaný dalšími generacemi). Ve všech svých obdobích tvorby dělal portréty prodchnuté realistickým charakterem a lyrickým vztahem. Se zaujetím zpracovával problém světla a atmosféry. Především dobový žánr dokázal malířským mistrovstvím, koloristickou formou a jedinečným rukopisem dovést k nejvyšším výtvarným hodnotám. V malbě druhého rokoka použil i náměty z Hané-portrétoval, kreslil a maloval krajinné i krojové studie, zaznamenal i zámecké radovánky.
K rokokovým žánrům obracel Josef pozornost i bratra Quida (1828-1880). Ten se od nejranějšího mládí učil kreslit u otce a strýce a jako Josef studovall u těchže profesorů. Navíc podnikl pozdní studijní cestu k B. Vautierovi do Dusseldorfu. Maloval podobizny a krajiny, ilustroval, uplatnil se jako zručný karikaturista a kreslíř. Vynikl však jako malíř žánrů, žertovných i bezstarostných výjevů všedního i svátečního dne města a venkova.
Výstavu (v Národní galerii paláci Kinských do 2. 11. 2003) doplňuje obsáhlá stejnojmenná publikace, brožura s hlavními informacemi o životě a tvorbě členů Mánesovy rodiny.
Stejně tak ji doprovází pestrý program.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad