Volby 2017: kudy kam?

Venda Šebrlová 10 2017 Aktuality česky

 

Politolog Stanislav Balík řekl v rozhovoru s Janou Bendovou (Reflex): „Hrozí, že se k výkonné moci dostanou ti, kdo mají k demokracii přinejlepším rezervovaný vztah, pokud ji přímo nechtějí zničit. A co hůř – nevěří ve svobodu jako klíčovou hodnotu.“ To je malér, jehož dosah si ani nedovedeme představit.

 

Z reklam se na nás dívají vůdcové politických stran a hnutí, jejichž tváře sice známe, ale že by něco výrazně změnili? Jednoduché je vysvětlení, že když v demokracii se o zákonech jedná roky a pak se strany domluví na jejich skartaci, náladě nám to nepřidá. Dohody se neplní, sliby jsou jen slova, slova...V době předvolebních rvaček se navíc dozvídáme o dalších malérech: kdekterá strana chtěla pro obyčejný lid jen to nejlepší a zlí nepřátelé to zhatili. Nutně se tedy nabízí řešení: v čele politických stran mít silnou osobnost a rivaly vypráskat ze sněmovny. To už ale tady bylo: jenže ta silná osobnost byla šéfem KSČ a povolená ČSL a ČSS šašky bez moci.

 

Do minulých dnů to byl nejsilnější Babiš, který se však dostal do mlýnice provalených skandálů a vyšetřuje ho policie. Kdo další? Jistě ne šašek Ringo Čech, který ani tak neposiluje SPO, ale nedalekou prezidentskou volbu a kandidaturu Zemana. TOP? ČSSD? KDU-ČSL? Starostové a nezávislí? Tomu, že by komunisti bojovali za demokracii v našem státě může věřit jen magor... Navíc jsou další strany - straničky, které se objevují před volbami a pak zase usnou (bohužel ne věčným spánkem – jde přece o peníze!) Nahoru se zajímavě rychle derou Piráti, ale obávám se, že se přidají k (asi) vítězné ANO.

 

Moc vás prosím, přemýšlejte, co chcete: Euro? Zrušení EET? Vystoupení z NATO? Změnu daní a zdravotního pojištění? To se přece týká každého z nás bez ohledu na věk, rodinu nebo bydliště. Podívejte se na internetu na tzv. Strom rozhodnutí (speciál Reflexu), postaví vás na křižovatku a nabídne možnosti. Jen ty základní, ostatní musí rozhodnout váš rozum a cit!

 

Držím nám všem palce

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012