Odešel básník Listopad

10 2017 Naši ve světě česky

Od 50. let žil v Portugalsku. Byl autorem nepominutelných básnických sbírek jako Sláva uřknutí, Jarmark či Nástroje paměti. Po sametové revoluci získal Cenu Jaroslava Seiferta, z rukou Václava Havla převzal medaili Za zásluhy a  dostal i jiná vyznamenání…

Verše psal někdy podivuhodně filmového střihu: "Jen sklo si vzpomíná. Jen staré křeslo./ Přehozen oděv a tráva pod ním roste./ V dálce míč hraje si. Vlk zpívá./ A vlak. A slupky v prstech loupají se".

Ve starším rozhovoru vysvětloval, že se mu po Česku nikdy nepřestalo stýskat. "Já jsem v noci – když portugalské děti spaly, žena spala, Portugalsko spalo – dýchal tak trochu ty české věci rytmem českého verše, českého slova. Česká slova jsou náboj pro někoho, kdo má stesk. Stýskalo se mi po tom, co jsem skutečně nemohl nalézt v Portugalsku," líčil a vyprávěl, že v Portugalsku dlouho žádní Češi nežili, pročež neměl, s kým mluvit.

"Psal jsem česky pro nikoho, řekl bych do šuplíku, ale já neměl šuplík," konstatoval Listopad.

Narodil se v listopadu 1921 jako Jiří Synek. Umělecké příjmení si vybral dle měsíce narození, v portugalštině později používal křestní jméno Jorge.

(I internetu vybrala ES)

Na fotografii si ES povídá s Františkem Listopadem na výletě parníkem po Vltavě v devadesátých letech.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012