SVU v Cedar Rapids

Letošní konference Společnosti pro vědu a umění přivedla koncem června do poklidného města Cedar Rapids v Iowě v USA na 200 účastníků. Možná to bylo o něco méně, než loni v Plzni, neboť většina členů SVU je domovem v USA, kde to již znají a více je láká spojit konferenci s návštěvou staré vlasti, ale to nic neubralo na průběhu a rozsahu konference samé.
Její letošní téma bylo: Češi a Slováci v Severní Americe, pohled na minulost a budoucnost.
Ve velmi příjemném prostředí studentského městečka Coe College, kde probíhaly přednášky, a kde i většina přítomných bydlela, bylo na programu více než 30 panelů se 160 přednáškami. Člověku bylo jen líto, že nemohl být najednou na čtyřech místech, jak byly jejich náměty přitažlivé. Od skutečně retrospektivních připomínek dějin Čechů a Slováků v různých místech Ameriky přes literární, hudební, výtvarná témata až k současné prezentaci Čechů a Slováků v USA a jejich spolupráci s ČR a SR, média, postavení a přínos žen, zdravotnictví, občanskou společnost, genealogii, problémy a nebezpečí současného světa, zkrátka všechno, nad čím se zamýšlejí členové SVU, organizace, která již přes padesát let sdružuje ve svých řadách profesory, umělce, lékaře, právníky a pracovníky řady dalších profesí.
Konference se zúčastnili též diplomaté v USA velvyslanec ČR Martin Palouš, velvyslanec SR Martin Bútora, gen. konzul ČR Aleš Pospíšil, konzulka ČR v Los Angeles Margita Fuchsová, poradce velvyslance SR Miloslav Wlachovský, z Prahy pak přijela senátorka Parlamentu ČR Jaroslava Moserová, ředitel Odboru kulturních a krajanských vztahů MZV ČR ing. Zdeněk Lyčka, zástupci olomoucké a jihočeské univerzity, akademie věd a mnozí další hosté, jejichž vyjmenování byl zabralo dlouhý list. Ti všichni také přednesli nejen své zdvořilé projevy, ale i příspěvky do přednáškového programu.
Milé uvítání se příchozím dostalo od starosty Cedar Rapids Paula D. Pale a prostřednictvím dopisu i od guvernéra státu Iowa Thomase Vilsacka a samozřejmě i od prezidenta SVU Míly Rechcígla.
Součástí konference byla i řada doprovodných kulturních a poznávacích akcí, jako návštěva největšího českého a slovenského muzea v USA a české vesničky, výlet do působiště skladatele Antonína Dvořáka Spillvillu aj.
Podrobněji se k této mimořádně zajímavé události vrátíme reportáží v příštím čísle a postupně otiskneme některé velmi zajímavé příspěvky.
Eva StřížovskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad