Vůbec není prima, když nás zlobí klima

Letošní horké léto a vyprahlá krajina už nikoho nenechává na pochybách, že jsme svědky zásadní změny počasí, klimatu. Ačkoli moudří lidé z oboru upozorňovali už dávno, dávno, stále platí, že dokud se „nic neděje“, lidé nejsou ochotni varování poslouchat.
Přímo úměrně postupujícímu suchu se média plní informacemi o globální změně, k níž se vyjadřují mj. odborníci z Ústavu pro výzkum globální změny AV ČR. CzechGlobe, jak zní kratší název výše zmíněné instituce, na přicházející změny dlouhodobě poukazuje. Nečekal, až se nám země vysuší natolik, aby to začalo být pro „dospělou“ společnost dostatečně silným a jednoznačným tématem, a prozíravě zacílil na učitele malých dětí.
Právě pro ně vydal šikovnou pomůcku, aby mohli žáčkům snáze vysvětlit, co se děje. Proč zlobí (Klíma) klima vtipně nazvali svou publikaci její autoři Dalibor Janouš a Ivana Janoušová a dále ji doplnili podtitulem Malý průvodce změnou klimatu pro učitele.
Složité a komplexní téma přizpůsobili autoři pro věkovou kategorii předškoláků a mladších žáků, přičemž obsah rozdělili do následujících kapitol: Počasí se zbláznilo?; Země zázračně funguje; Potřeby člověka globálně narůstají; Narůstá množství skleníkových plynů ve vzduchu; Dopad na člověka. V závěru pak autoři pokládají otázky: Jaké jsou vyhlídky? a zda Můžeme nějak pomoci? Přitom však dokázali udržet obsah, včetně poslední kapitolky Inspirace do výuky, na pětatřiceti stránkách, na nichž nechybí ani půvabné dětské ilustrace.
Publikaci, která zapadá do pestré mozaiky popularizačních počinů různých pracovišť Akademie věd ČR, je možno objednat u shora jmenovaného vydavatele na internetové adrese www.czechglobe.cz.
Foto: HaM
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad