Operní léto ve Vídni

Operní díla známá, i neznámá, uvede Operní léto ve Vídni. Sedmidílný cyklus nahrávek se světovými orchestry a nejlepšími operními pěvci vysílá Český rozhlas Vltava v sobotních Operních večerech od 24. června.
V rámci cyklu Operních večerů zazní skladby, které český posluchač příliš nezná. Od 24. června do 26. srpna se tak naskytne posluchačům rozhlasu naprosto unikátní zážitek a ucelený obraz operních děl 18. – 20. století rakouských autorů nebo skladatelů, kteří jsou spjati s rakouským prostředím.Český rozhlas na svých vlnách nabídne opery Antonia Salieriho, Franze Schmidta, Carla Marii von Webera, Franze Schuberta, Jacquese Offenbacha a dalších.Autory a průvodci večerů budou například Vlasta Reitererová,Ivan Ruml, Petr Veber, Zbyněk Brabec, Jindřich Bálek.
V první polovině 19. století se rakouské opeře příliš nedařilo, i když vídeňští autoři jako například Beethoven, Weber, Rossini vytvořili nezapomenutelná operní díla. Zlom nastal v druhé polovině století, kdy skladatel Franz von Suppé uvedl ve Vídni svou zpěvohru podle francouzského offenbachovskéhovzoru, ale ve vídeňském stylu. Tato opera jako by odstartovala nový věk rakouské opery. Kvýrazným operním aoperetním autorům bezesporu patřili Franz Lehár, Ernst Křenek, Franz Schmidt, AlbanBerg, kteří svými díly pomohli najít další cestu rakouské opeře. Pokud tedy nemáte v sobotu večer jiný program, nalaďte si ČRo Vltavu a zaposlouchejte se do podmanivých tónů rakouských oper.
Autorka: Anna Sobotková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad