Martin Vopěnka: Můj bratr MESIÁŠ

Venda Šebrlová 6 2017 Knihy česky

Martin Vopěnka

 

Můj bratr MESIÁŠ

 

Jeho knihy patří k tomu nejlepšímu, co se na pultech objevuje. Příběhy jsou dokonale stavěné, rytmické a v některých chvílích netrpělivě rvete do mysli další stránky v očekávání mnohých čtenářských slastí.

 

Dobrá, přestanu ho blahořečit. Faktem je, že jej studium matematiky a fyziky uchránilo před lacinými tématy i formami. Téma ohrožení a zániku civilizace postavil na vodě. Doslova. V roce 2096 je Evropa spálená a vědci dokázali část slunečních paprsků odvrátit od Země až v době, kdy civilizace se hroutila. Vznikala uzavřená území, kde nepříjímali běžence. Surovost byla omlouvána (a pak už brána jako samozřejmost), smrt neznamenala nic. Do tohoto zmaru se narodil v pražských Holešovicích Eli - novodobý Mesiáš, o jehož životě vypráví bratr Marek.

Eli vnímá svět kolem sebe jako dítě i jako dospělý zároveň. A kolem něj se objevují lidé, jejichž podoby i příběhy najdeme v biblických textech. Naslouchají jeho komentování života a hledají odpovědi. „Budeme začínat od nuly. A pak: nemůže věda za to, co se děje teď? Přesto proti ní nic nemám. Musí být úžasné na něco přiít. Určitě to mohla být cesta, jenže se to nestalo“. Navíc celá Evropa je zděšená tím, že se přestaly rodit děti. Jsou jen enklávy, kde se z neznámých důvodů miminka objevují.

Lidé hledají někoho, kdo by nastalé hrůzy vysvětlil a ukázal cestu. Eli, který už dosáhl pověsti proroka, je však nevhodným kandidátem: není Žid. Ale kdo odpoví na otázky: co bude se mnou, co se světem a co je po smrti? Eli vlastně vůbec neplní očekávání... Cestou do Řecka se nedějí zázraky a lidé se Elimu smějí, nadávají mu... Češi také. Eli šel vědomě vstříc smrti: chtěl už dobu temna ukončit. Byl pochován nedaleko Dubrovníku, v bílých vápencových kamenech jako třicetiletý, v roce 2135.

A zázrak se pak, po pár desetiletích, stal...

 

Vydala Mladá fronta

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012