Martina Bittnerová: Zapomenuté osudy

5 2017 Knihy česky

Martina Bittnerová: Zapomenuté osudy


Knížka, pohybující se na rozhraní literatury faktu a beletrie, pojednává o mužích, kteří nad jiné vynikli svým vzděláním, rozhledem a společenským přínosem. Přitom to byly lidské bytosti mnohdy chybující, ovlivňované různými vnějšími okolnostmi a ze všeho nejvíc pak vlastní povahou. Klíčem při jejich výběru bylo podle autorky to, zda a čím ji ten či onen upoutal a vyvolal u ní nějakou emoci. Vznikl tak soubor medailonů osobností narozených a činných v devatenáctém století, známějších i méně známých:

Básník, milovník historických příběhů a legend, též zdatný turista Karel Hynek Mácha; filantrop, pokrokový liberál, vyhledávač a podporovatel talentů (u majitele Národních listů vymohl redaktorské místo Ignátu Herrmannovi), zakladatel Průmyslového muzea atd. Vojtěch Náprstek; lékař-pediatr, mj. ošetřovatel dětí Antonína Dvořáka, dopisovatel odborných časopisů a spolupracovník na Ottově slovníku naučném profesor Bohdan Neureutter; herec-epizodista, překladatel a novinář Josef Ladislav Turnovský; herec, prominentní člen Národního divadla (jinak biologický otec dvou ze tří dětí Jaroslava Vrchlického) Jakub Seifert; básník, publicista, kritik, solitére v literatuře i společnosti Stanislav Kostka Neumann; básník a prozaik, přítel a ochránce mladých autorů Jiří Karásek ze Lvovic; politik, novinář, spisovatel-satirik (také šachista) Viktor Dyk; výstředník v životě i literatuře, talentovaný básník Arthur Breisky, který žil jen 25 let. V doslovu má ještě místo literární vědec, prozaik, obávaný a ne vždy objektivní kritik František Xaver Šald.

Lze považovat za naši velkou chybu – konstatuje autorka – když se někdy tváříme, že z historie nás zajímá pouze ta její stránka, která je bulvárně svěží a přítulná. Sama se snaží svou knihou sdělit čtenáři pravdivou skutečnost.

 

–jn–

 

208 stran, vydalo nakladatelství Nová Forma

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012