Svět knihy 2017 a nejen…

-red- 5 2017 Aktuality česky

Každoroční knižní festival v Praze  je skutečnou kulturní událostí a ukázkou toho, že i v tak materiálně pohnuté společnosti existuje množství lidí, které kupuje a čte knížky. A to dokonce knihy poučné, hodnotné a kvalitní. Já jsem jako mladá dívka vyrostla na babiččině knihovně, což byla červená a modrá knihovna, Dáša z naší oktávy, Svéhlavička holčičkou, ženuškou, maminkou a babičkou, ale taky Lydie A. Čarská – její napínavé příběhy z Kavkazu, kde krásnou dívku odloženou do kláštera vysvobodí bojar na koni. Také Lesní žínka, která se ze zemljanky dostala do velkého divadla jako diva či příběh zlatovlasého děvčátka Sibiročka, která se dostane do cirkusu a tam musí strkat svou hlavinku do tlamy velkého lva. Ale ještě víc mne braly foglarky, verneovky a rodokapsy.

V sedmdesátých letech za tuhé totality jsem jednou vezla autem anglickou dixielandovou zpěvačku Beryl Bryden na jazzový festival do Karlových Varů. Zajímalo jí všechno. „Proč v takovém hezkém městečku nevidím žádnou kavárničku, kde si dámičky dávají své dopolední kafíčko?“ divila se například v Krušovicích. A když  jsme dojeli do Varů, kde byla velká fronta před knihkupectvím, protože byl čtvrtek, kdy vycházelo to málo detektivek, které nebyly proti režimu, divila se: „Tady se dává něco zadarmo?“ A když jsem řekla, že ti lidé  čekají na nové knížky, byla v šoku. „Ach, taková vzdělaná intelektuální země! To v Holandsku, odkud jsem teď přijela, chtějí mladí jen drogy.“

Je dnes úžasné, kolik nových a všemožně zajímavých a třeba i zábavných knížek vychází i když mně je jasné (jsem též vydavatelka) že na tom nikdo moc nevydělá, že je to láskou ke knížkám. Tak ať vydrží!

Nelze psát o celém tom knižním hemžení, na internetu je to podrobně popsáno. Já jen jako ukázku přidám dopis u našeho oblíbeného nakladatelství, o jehož knížkách rádi píšeme, protože jsou vždycky kvalitní a zajímavé.

Eva Střížovská

 

Vážení přátelé,

dovolujeme si Vás informovat, že na knižním veletrhu Svět knihy výroční ceny za rok 2016 byly uděleny těmto oceněným.

Jindřichu Manďákovi za překlad knihy John Hart: Tíha nenávisti

Renátě Fučíkové za výtvarné zpracování knihy Shakespeare

Doc. PhDr. Marii Ryantové, CSc. za původní práci Polyxena z Lobkovic

Jaroslavu Vrbenskému za dlouholetý přínos pro nakladatelství a za vedení ediční řady Základní teologická témata

S pozdravem

Jitka Suchá, marketing a propagace, Vyšehrad, 777 710 694

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012