Záchrana českých uprchlíků 1938 – 39

Eva Střížovská 5 2017 Knihy česky

Podtitul knihy je Sir Nicholas Winton nebyl sám.  Autorem je bratr jednoho ze zachránců William R. Chadwick.

Nenechte Československo na holičkách! hlásaly transparenty demonstrantů v Londýně na podzim roku 1938. A právě na pomoc a práci Britského výboru pro uprchlíky z Československa se soustředil autor této knihy. V aktivitách výboru vyniká pět osob – Doreen Warrinerová, Nicholas Winton, Trevor Chadwick, Bill Barazetti a Kanaďanka Beatrice Wellingtonová.

Siru Nicholasi Wintonovi se dostalo za tuto záslužnou činnost náležitého uznání, ostatním však patřičné zásluhy přiznány nebyly. Autorovi se podařilo na základě archivních materiálů a výpovědí pamětníků zcela objektivně zrekonstruovat podíl práce jednotlivých aktérů pomoci a postarat se tak o to, aby jejich práce nebyla zapomenuta.

Toto je text z upoutávky na knihu. A má pravdu. Nickyho Wintona znal téměř každý a až do své smrti ve věku 106 let byl vyznamenáván a obdivován.  Na Wilsonově nádraží má bronzovou sochu, ačkoliv tam nikdy nebyl. Svou záchranářskou misi organizoval z Londýna.

I v našem časopise jsme psali hlavně o něm. A kdo by se divil, když jedno z „jeho“ dětí je úžasná žena a naše zástupkyně pro Británii Lady Milena Grenfell-Baines známá také jako Lady Remoska. Naposledy jsme psali o její pěkné knize s recepty i jejím životopisem a také o tom, jak letěla místo Wintonovy dcery Barbary letadlem, řízeným Nickym k jeho narozeninám 105ti  let.

27. května bude na Wilsonově nádraží odhalen památník rodičům, kteří měli tu odvahu rozloučit se se svými dětmi a poslat je do Anglie s tím, že je možná už nikdy neuvidí.

 

Eva  Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012