Stalo se v dubnu 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 5 2017 Aktuality česky

 

Byl to měsíc bojů. Na nebi se přetlačovalo jaro se zimou (jeden den jsme chodili po ulicích v krátkých rukávech a druhý den už zase byli lidé zabalení do tlustých bund a kulichů). No, správný aprílový měsíc. Na politické scéně se stupňoval podpásový boj dvou neandrtálských tlup: babišovské a kalouskovské (zastoupené na veřejnosti premiérem Sobotkou). Nadávali si do pokrytců, srabů, lhářů a nevzdělaných blbů... Bohužel to neskončilo 30. dubnem, ale 2. května pokračovalo Sobotkovou demisí vlády. No, těžko o tom říci, že to je správné...

 

X Nejsilnějšími soupeři v prezidentských volbách jsou pro Zemana textař a antropolog Michal Horáček a vědec a manažer Jiří Drahoš. Horáček si předvolební akce bude platit sám, Drahoš počítá s donátory. Mluvka Jiří Ovčáček je oba označil za nýmandy. Že by o tom Zeman nevěděl a byl to Ovčáčkův soukromý názor? Podle dubnových průzkumů by Zemana volilo 37% lidí, Horáčka 20% a Drahoše 17% lidí. Jasno nemá 21 tázaných, k volbám přijdou především vysokoškoláci a senioři.

 

X Praha bude mít nově upravené čestné pohřebiště hrdinů II. odboje v Praze - Strašnicích. Vrátí se tam i restaurovaná socha Smutné jaro. Letos tam budeme vzpomínat na atentát na Reinharda Heydricha a jeho následky. Právě tady bylo zpopelněno nejméně 2 500 obětí nacismu.

 

X V jihomoravské obci Pasohlávky u novomlýnské vodní nádrže měly za peníze z Číny vyrůst do roku 2019 největší nové lázně ve střední Evropě. Před deseti lety slibované dvě miliardy však nedorazily a do Číny se teď  chystá vedení kraje, aby zjistilo, co se opravdu bude dít.

 

X Naopak funguje spolupráce Prahy se Šanghají.  Podpoří obchodní, vědecké, kulturní, zdravotnické a společenské aktivity. Smlouva nezmiňuje čínský požadavek na připojení města a vytvoření jednotné Číny.

 

X Politický nezbeda Tomio Okamura dostane konkurenci - vlastního bratra Hayata. Ten bude kandidovat v podzimních volbách za lidovce a svou prací „chce očistit jméno rodiny“. A nebude to boj na tatami!

 

X Politik Jiří Čunek (KDU-ČSL) splnil svůj slib a vzdal se funkce starosty ve  Vsetíně. Už je „jen“ senátorem a hejtmanem Zlínského kraje.

 

X Česko počítá na letošní rok s částkou 400 milionů korun na podporu přesidlování krajanů domů. Program, který začal před dvěma lety, už pomohl 588 krajanům v krizové situaci.

 

X Zemřela členka činohry pražského Národního divadla a pegagožka Libuše Havelková (92). Svět sportu opustil špičkový hokejista Augustin Bubník (88).

 

X V Praze se začalo bourat. Obětí je zajímavá budova s členitou fasádou na roku Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Nic nezmohly protesty ani petiční akce obyvatel našeho hlavního města. Další odpůrci bourání se scházejí před domem Transgasu pod budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Zatím není jasné, zda strohá (a tím výjimečná) budova bude  prohlášena za kulturní památku.

 

X Výstava Slovanské epopeje v Tokiu se stala senzací. Zatím ji navštívilo přes 190 tisíc lidí. Otevřena bude do června. Po jejím návratu proběhne důkladná kontrola restaurátory. - Soud potvrdil, že cyklus Slovanská epopej je majetkem Prahy. Vnuk malíře John Mucha tvrdí, že městu nepatří, protože nebyla splněna podmínka darování: samostatné výstavní prostory.

 

X Novým ředitelem České televize se stal její současný ředitel Petr Dvořák. Má dalekosáhlé plány na vylepšení programů - nabízí se všem otázka, proč je neuskutečnil ve svých minulých služebních letech!

 

X Na paměť architekta Jana Kaplického byla v ulici Československé armády v Praze - Dejvicích odhalena pamětní deska. Je na domě, před kterým v roce 2009 Kaplický zemřel na selhání srdce - v den, kdy se mu narodila  dcerka.

 

X A tradiční dobrá zpráva na konec: v Česku chybí 800 psychiatrů, místo vzdělávání jdou peníze na stavbu nových budov (dvě miliardy korun!). V čem je ta zpráva dobrá? Že vy ani já nepotřebujeme akutní psychiatrickou pomoc. Protože, až bychom hledali lékaře, který se nás ujme, nakonec by nás klepla pepka. Ovšem nevím, jestli na koronárkách taky není podstav lékařů!

 

Přeji všem naši čtenářům krásný máj – a prosím, místo prášků si užívejte sluníčko a vůni rozkvetlých kytek!

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012