Jak to bylo s posledními slovy Jana Palacha?

Marina Hofmanová (Hužvárová) 1 2017 Aktuality česky

 

 

Poselství Jana Palacha pojmenovala Kristina Vlachová svůj dokument, který před devíti lety natočila pro Českou televizi. Jenže film (kliknutím se k němu dostanete) záhy putoval do trezoru, vysílat se nesměl.

 

Nyní v těsném sledu odvysílala televize i rozhlas rozhovory s psychiatričkou MUDr. Kmuníčkovou, jejíž zásluhou se zachoval záznam z posledních chvil umírajícího Jana Palacha. Byl ale nahraný report viz DVTV nebo viz rozhlas hrdinským činem, anebo bylo všechno trochu jinak? Je možné, aby se na nemocniční oddělení k těžce popálenému pacientovi dostal jen tak někdo s kamerou? Dokumentuje nahrávka důvěrnou snahu pacienta sám od sebe co nejvíce sdělovat? Jak by mluvil, kdyby věděl, že lékařský plášť skrývá diktafon? Lze takový záznam vůbec nárokovat jako duševní vlastnictví? A otázek mne napadá daleko víc...

Zcela odlišně vyznívá zpovídání umírajícího studenta v dokumentu Vlachové Poselství Jana Palacha. Tehdy pětadvacetiletá Kristina byla v „devětašedesátém“ na Václavském náměstí každý den: „Nikdo mě nepřesvědčí, že by se věci odehrály jinak. U kašny pod Národním muzeem se zapálil devatenáctiletý student Filosofické fakulty UK, aby vzburcoval veřejnost proti letargii. Hned jsem chtěla čin svého o něco mladšího vrstevníka zdokumentovat.“

Příležitost dostala teprve před devíti lety, kdy pro Českou televizi připravovala dokument k vysílání v den 40. výročí Palachovy živé pochodně. Jenže po dvou reprízách byl film stažen; další diváci ho nemohli vidět právě kvůli zmiňovanému záznamu Janových posledních slov. Teprve k letošnímu výročí se Poselství konečně zase dostalo na obrazovky.

Proč putoval dokument České televize Poselství Jana Palacha do trezoru místo k divákům a na filmové přehlídky, sondovala jsem již před třemi lety u jeho autorky. Jenže ona tehdy právě kvůli němu čelila soudní žalobě. „Když se budeš takhle ptát, taky Tě zažalují“, říkala mi a nechtěla interview pustit do tisku. Doba nazrála, publikum dostalo možnost slyšet obě strany, a tak je načase rozhovor s Kristinou Vlachovou o jejím dokumentu dokončit. Slibuji, že to bude brzy.

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012