Miki Volek

Eva Střížovská Knihy česky

Jaroslav Kříženecký

Miki Volek

Nespoutaný život krále českého rock and rollu

 

Na tuto knížku jsem s trochou nedočkavosti čekala několik měsíců. Z nakladatelství XYZ, které ji vydalo, mi ochotně poslali recenzní výtisk. Bohužel nedošel, protože jsem se přestěhovala. Poslali jej podruhé. Nedošel také. Z důvodů neznámých. Až moje pomocnice Helena Karasová jej osobně v nakladatelství vyzvedla a přinesla.  Mezitím jsme spolu s Helenou navštívily besedu s autorem v Městské knihovně.

A teď jsem si konečně na knížce pochutnala. I když je místy dost smutná díky Mikiho nespoutanosti, která ho obdařila nejen slávou, ale i drogami a alkoholem, a hlavně jeho smutnému konci.

Ale to nahlédnutí do dob našeho mládí, rock and rollových koncertů, často zakázaných, té pubertální vzpoury proti dospělým i režimu, té radosti z našeho řádění  v hledišti (myslím, že rozmlácené židle v sále Na Jezerce ve výčtu chybí). Ale to nevadí, jinak je tam všechno. O Mikim i o hudebnících a zpěvácích, kteří s ním spolupracovali, o barvitém zákulisí koncertů a zájezdů i o atmosféře té doby.

Autorovi Jaroslavu Kříženeckému skládám hlubokou poklonu. Mikiho jsem dost znala, ale na knížku bych si netroufla, tak jak jsem si netroufla napsat ji o své letité kamarádce Evě Olmerové. Ale on to učinil. A skvěle. A i další jeho knížky o zpěvácích popu jsou zcela jiné než chvály jiných autorů o hvězdách. On nejde po líbivém povrchu známých osobností, ale s poctivostí jemu vlastní sbírá dostupné materiály, nahrává si rozhovory s jejich kamarády, pátrá v archivech.

Jeho knížky obsahují všechna dostupná fakta, ale nejsou nudné, naopak živé, pravdivé a čtivé.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012