Tatranec ve Švýcarsku a v Tatrách

Knihy česky

Vyšla autobiografická knížka Tatrance a Švýcara Alexandra „Šaňa“  Luczyho - „Zážitky a príhody horského vagabunda – tuláka hôr“.

Kniha vyšla ve vydavatelství ADIN a na 231 stránkách popsán nejen jeho „horský“ život. Tak zvané „Šaňkove pohádky“ vyšly už po druhé, druhé vydání je rozšířené a doplněné množstvím nostalgických fotografií z dob, kdy skoro každý kout tehdejšího československého světa byl pod kontrolou komunistických mocipánů a důstojníků StB.

Alexander „Šaňo“ Luczy se narodil v srpnu 1939 v Levoči. Svoje mládí prožil v Popradě a vřelý vztah k horám měla celá rodina - jeho otec Gustav Alexandr Luczy, zvaný „Šándorom", matka Elsa i bratr Gustav. Tatry se pro Šaňa staly místem nejenom sportovního vyžití, ale v Popradě našel i zaměstnání jako stavař  - inženýr, stal se členem horské služby a nakonec v roce 1968 také horským vůdcem.

Ve této knize, nazvané trefně „Zážitky a príhody horského vagabunda – tuláka hôr“, popisuje svou horolezeckou anabázi, která začla v Tatrách a skončila v Alpách. Tatranský horolezec, extrémní lyžař, horský vůdce (slovenský 1968, švýcarský UIAGM 1996) popisuje vtipně s černým humorem sebekriticky celý svůj život. Píše o mnoha zajímavých a zábavných situacích v Tatrách i v Alpách, vypočítává kolika nehodami ho hory nechaly vystřízlivět z euforie – měl proraženou lebku, zlomenou klíční, stehenní a předkolenní kost, přetrženou achilovku a zasypaly ho tři laviny.

V knize, napsané slovensky, která byla pokřtěna na vernisáži výstavy jeho horských fotografií v Košicích v září tohoto roku, popisuje tehdejší extrémní lyžování po příkrých svazích a a úzkých kuloárech Tater, lezení po tatranské žule, záchranné akce pod hlavičkou horské služby a nekonečné debaty v horských chatách, restauracích a místních putykách. Alexander Luczy líčí také svou vagabundáž - toulání po švýcarských Alpách, vzpomíná na své spolulezce a vypráví o svém horském životě penzisty v „mírně“ pokročilém věku. Za jeho život mu hory vzaly pár kamarádů, spolulezců a přátel včetně jeho otce.

V knize nevzpomíná ale jenom na dobrodružství se spolulezci v horách, nýbrž popisuje s nadhledem a vtipem své zážitky z práce a ze všedního rodinného života.

V roce 1969 „změnil tapety“ a emigroval do Švýcarska potom, co na něj začala vyvíjet tlak StB. Zmiňuje se  o svých počátečních „švýcarských“ problémech, o rozdílech v myšlení a v přístupu k věci.

Díky jeho aktivnímu nasazení se podařilo, že slovenští horští vůdcové byli roku 1996 přijati do asociace UIAGM, v této knížce najdeme popis překážek a těžkostí, které tento úmysl provázely.

V knize je kolem 175 fotografií, většinou černobílých a 59 skenů, zobrazení a kopií různých dopisů, papírů a legitimací.

Alexander „Šaňo“ Luczy se svými klasickými fotkami a vtipnými fotomontážemi vyhrál mnoho cen ve známých fotosoutěžích, za nejcenější pokladám první místo v prestižní soutěži v kanadském Vancouveru.

Případní zájemci o výše zmíněnou knižku se mohou obrátit na sportovní obchod Sportrysy - http://www.sportrysy.sk/ - je to firma, která umožnila nové vydání Šaňových vzpomínek a která má tuto knihu také na skladě.

V součastnosti jsou Šaňovým heslem následující slova:

Těším sa naďalej na každý nový deň v horách, ale aj na rovině, pretože dnes je prvý deň zvyšku mojho života.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012