O vánočním stromečku

Ohlasy a názory česky

Povídala jsem argentinským vnučkám Malence a Evžence jako poděkování za to, že pěkně a samy ustrojily stromek, o Vánocích v Česku. O tom, že nestrojíme umělý stromeček už 8. prosince na svátek Panny Marie, ale že máme stromek z lesa a že děti bud´strojí stromek až na Štědrý den nebo čekají, že jim ho přinese Ježíšek, protože v Čechách chodí Ježíšek, že Papa Noel chodí v Argentině a v USA, kde také mají stromeček, a ve Španělsku že chodí Tři králové bez stromečku a v Rusku Děda Mráz se Sněhurkou, protože tam všude holčičky mají příbuzné.

A vzpomněla jsem si, že jim mohu říct, jak to jednou bylo u nás. Tak bylo nebylo před asi třiceti pěti lety....

Jednou na šumavské chodské chatě Na Mlejnečku jste, Ondro s Katkou, náhodou viděli babičku a dědu, jak nesou uříznutý stromek, ale jakoby jste si toho nevšimli, ještě jste věřili, že na Mlejneček nebo do Tejna nosí stromeček a dárky chytrá liška z lesa okolo chaty, které jste nechávali jídlo, a domů na Prosek v Praze že nosí dárky Ježíšek. Věřili jste poeticky a silně. Když jste pak pod tím  nechtěně zjeveným stromečkem v Horšovském Týně objevili pletené svetry, bylo to přinejmenším Kačence jasné. Hned řekla spokojeně, že to jistě upletla ta naše liška drápkama a pak moc ráda ten svetr nosila.

Jedenáctiletá Malenka vzala povídání jako moje normální kecy, ale sedmiletá Evženka poslouchala s otevřenou pusou. Doma se pak vyptávala mámy, jestli opravdu je na světě místo, kde lišky nosí dárky, a jestli by lišky nosily dárky i v Argentině. Maminka Cecilie jí řekla, že když v něco člověk věří, splní se mu to.                                                                          Takže letos v Hurlinghamu dostanou obě  holčičky koupené pletené svetry od lišky. Jelikož ve starém domě u dědy Carlose Horného, jako jedna z mála českých tradic, které  el diedo dodržuje spolu s půstem. Když se člověk postí, tak o štědrovečerní půlnoci v corralu uslyší, co si krávy povídají, jak říkal stařeček Příkazský, původně z Lužice u Hodonína - bohužel v Hurlinghamu u Buenos Aires nemáme ohradu s krávami po ruce - chodí Ježíšek, a v jejich domě o dvě stě metrů dál Papa Noel. Svetry budou moct holčičky obléknout až bude za půl roku zima. Ted´ je tu léto a demonstrace.

Abuela  Hana

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012