Tenkrát na západě, ale Čech

-red- Knihy česky

 

 

Fenomén české country, trampské a folkové hudby stále ještě svou úrovní překvapuje a okouzluje odborníky a posluchače za velkou louží, kde mají tyto žánry své kořeny. Byť jejich obliba mladými lidmi v ČR už není to, co bývalo (mají velkou škálu jiných příležitostí), pro mnohé z generace aktivních před rokem 1989 mají stále ještě příchuť něčeho odbojného, tudíž přitažlivého, a přitom i po desítkách let zpívatelného a o něčem vypovídajícího. Pamatují zakazované písničky, autory, interprety, koncerty a celé festivaly. I největší z nich – Porta – se musela rok co rok stěhovat, až v roce 1972 poprvé vstoupila celonárodním kolem na půdu západních Čech, kdy se hostitelem stal Sokolov a po osmi letech znovu. Potom na léta zakotvila v Plzni, nejdříve na Výstavišti, a když už jeho areál kapacitně nestačil, obsadila amfiteátr na Lochotíně (i s okolím), kde to ve svých legendárních časech dopracovala na stovky účinkujících doprovázených i třicetitisícihlavým sborem diváků .

Její dlouholetý dramaturg Michal Jupp Konečný lehkým perem zavzpomínal na četné s touto hudbou spjaté osobnosti i na dnes už historické historky a osobní zážitky a zmapoval dění v žánru od oněch dob až po současnost v knize S kytarou na zádech s podtitulem O Portách, festivalech a muzikantech českého západu. V její druhé části představil v medailoncích i s obsazením více než stovku abecedně řazených západočeských kapel z oblasti folk, country a trampské písně. Sice se neví, proč se právě na „Pevné hrázi socialismu a míru“ – jak o Západočeském kraji tvrdil minulý režim – rojilo tolik vynikajících kapel, autorů, soutěžních i nesoutěžních přehlídek, a všelijakých skvělých nápadů, ale jisto je, že jejich význam měl zásadní celorepublikový přesah. Například taková skupina Plížák Sokolov, vítěz celostátní Porty 1971 v Karviné, dala světu hned dva nepřehlédnutelné znamenité autory – Stanislava Wabiho Daňka a Vojtu Kiďáka Tomáško. I víc než čtyři desítky let po zániku této kapely se plížácké písničky zpívají nejen u táborových ohňů, po hospodách i dětských táborech, často aniž by se vědělo o jejich původu. Podobně šťastný osud potkal i autorský repertoár z dílny Rychtářů z Chebu, Termitů z Lubů u Chebu (jejich Tři kříže existují i v hard rockové úpravě) či dodnes hrajících Roháčů z Lokte nad Ohří.

S knihou S kytarou na zádech si lze nejen leccos připomenout nebo ujasnit, jak to tenkrát bylo, ale taky poslechnout 72:55 minut písniček v podání 25 západočeských interpretů na CD, které je její přílohou. Kniha má – pro někoho zásadní – chybu. Nedá se číst vleže v posteli. Na to má příliš velký formát a hlavně váží 1,10 kg. Tuto „vadu na kráse“ snad vyváží provedení na kvalitním křídovém papíře, obsah v podobných případech odpovídající dílu kolektivu autorů a bohaté ilustrace četnými většinou historickými fotografiemi.

 

Luďa Razimová


S kytarou na zádech / O Portách, festivalech a muzikantech českého západu

Michal Jupp Konečný

Vydavatelství a nakladatelství Hana Voděrová – RegionAll 2016

196 stran

Cena 322 – 495 Kč včetně vloženého CD

Je možné zakoupit v knihkupectvích v celé ČR, objednávky i ze zahraničí lze zasílat na email: vitanyhost@seznam.cz

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012