Glosa překladatele Petra Putny

Přeju si rakev
Žádný strach, jsem sice cynik, ale ne tak bezbožný, abych podobně rouhavé přání vyslovoval.
Toto přání vyslovila paní Ludmila Váchalová v Národním divadle na udílení Cen Paměti národa, jimiž oceňuje obecně prospěšná společnost Post Bellum od roku 2010 pamětníky zlomových momentů minulého století. Jedná se o lidi s mimořádně pohnutými osudy, kteří prošli nacistickými nebo komunistickými lágry a kriminály a měli to štěstí, že obě nejzhoubnější ideologie 20. století přežili, dožili se dneška a my máme díky nim to štěstí, že si můžeme poslechnout jejich dech beroucí příběhy a – v ideálním případě – se z nich poučit. Ačkoliv se osobně bojím, že český národ je v tomto ohledu nepoučitelný. Jak jinak si vysvětlit, že v mnoha krajích se vesele uzavírají koalice s komunisty, kteří už si určitě brousí zuby na účast v příští vládě, jíž bude s největší pravděpodobností předsedat bývalý spolupracovník STB s krycím jménem Bureš…
Nicméně, 17. listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii, bojovnice proti komunistické totalitě Ludmila Váchalová (spolu s dalšími čtyřmi pamětníky – včetně Zemanem „za trest“ neoceněného Jiřího Bradyho) neobdržela tradiční plastiku, která se laureátům udělovala dosud. Organizátoři se totiž předem zeptali oceněných na jejich přání a ty se jim pak vyplnili.
Všem přítomným na slavnostním večeru pak doslova spadla brada, když osmdesátiletá paní Váchalová – ačkoliv na vozíčku, tak přesto stále neuvěřitelně vitální žena – prohlásila, že si přeje rakev! Inspirovala se prý šumavskými povídkami Karla Klosermanna. „Šumaváci jsou ohromně praktičtí lidi. Jestliže měli někoho nemocného, tak si na podzim koupili rakev. Když umřel, byla k užitku, když neumřel, tak si do ní dávali jablka.“ Děti jí prý odmítli rakev koupit, protože je moc drahá. Kromě toho jim toto přání připadalo příliš morbidní. Ne však organizátorům akce: moderátor večera Martin Veselovský tak v přímém televizním přenosu skutečně předal potutelně se usmívající Ludmile Váchalové poukaz na schránku jejího posledního odpočinku. Už dlouho jsem na televizní obrazovce neviděl něco tak vtipného a zároveň dojemného, ale především autentického. Jaký propastný rozdíl oproti kožené šaškárně 28. října, kdy jeden prolhaný a chlastem prožraný potměšilý plaz předával placky svým patolízalům.
Pod stromeček si opravdu nepřeju rakev, ale aspoň špetku optimistu, jímž dodnes srší žena, kterou v jejích 18-ti letech zatkla Státní bezpečnost za to, že šířila letáky o nelidských podmínkách v pracovních táborech na Jáchymovsku, kde si odpykával osmiletý trest za pokus o útěk ze země její bratr. Sama pak tyto nelidské podmínky okusila, protože strávila v komunistických kriminálech šest let. Zopakujme jen, že se ve vězení ocitla pouze kvůli šíření pravdy, která teď dostává zase často na frak.
Paní Váchalová je jednou ze stovek z pamětníků, kteří svůj příběh vyprávěli reportérům neziskové organizace Post Bellum a které můžete slýchat na Českém rozhlase v Příbězích 20. století. Nad většinou těchto příběhů zůstává člověku rozum stát (a kudla se otvírá v kapse, když si uvědomí, že v parlamentu stále sedí členové strany, která se za svoje zločiny nikdy neomluvila, a dokonce se je ústy některých svých členů nestydí zpochybňovat).
Klobouk dolů před všemi, kdo se před hnědou ani rudou totalitou nikdy nesklonili, i když je to stálo roky svobody, nalomené zdraví, rozvrácenou rodinu a někdy i život.
Petr Putna, překladatel
(Foto: autor vpravo)
O Post Bellum jsme psali též v příspěvku:
http://www.cesky-dialog.net/clanek/7529-osvobodte-pribehy-uveznene-ve-vasi-hlave/
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad