Česká hospoda dokouřila

………V titulku Lidových novin chybělo už jen triumfální hurá. Zato komentář Martina Zvěřiny k zákazu hospodského kouření radostně vysvětluje: „Omezení svobody kouřit je vítězství společenského odsudku masové závislosti.”………..
Houbelec! Společenský odsudek je už celá desetiletí pilně masírován propagandou sociálního státu, naším lepším alter egem, jež nás hodlá hlídat před našimi špatnými vlastnostmi a návyky asi tak, jako chráníme malé děti a pejsky, aby si neublížili.
Proč by zákaz kouření ve vyhrazeném prostoru pro kuřáky, jak bývávalo dobrým zvykem v dávných vlacích či zámeckých kuřárnách pro pány, měl být, jak píše, „omezením svobody jednoho zabíjet bližní svým vedlejším produktem závislosti“.
Co to toho jinak rozumného, umírněného novináře popadlo? Neví snad, že v liberální demokracii čili společnosti svobodomyslné svoboda končí, jen když naráží na svobodu druhého, a je třeba hledat a vymezit hranici kompromisu, v tomto případě teritoriální?
Svět je pro některé zákonodárce jednoduššího rozumu odporně složitý a oni, neschopni zastavit války, terorismus či automobilismus – v některých možná dříme islámský prohibicionismus, touží konat dobro a pro naše bezpečí budou zakazovat, eliminovat, likvidovat. Nejen cigarety a brzy i alkohol, ale i tučná, sladká, slaná, pepřená jídla. Dnes už ani skauti nelezou po skalách a mají „právo“ na mobil. Který učitel by riskoval a pustil děti do nočního lesa? Rovnostářský stát porušuje veškeré hranice autonomie rodiny, školy, církve, spolků; chce pást občany jako ovce a mnozí bohužel přikyvují.
Vůbec nejde o ochranu zdraví nekuřáků, ale především o puritánskou snahu vymýtit lidskou neřest jako takovou. Jinak bychom stále měli železniční vozy pro kuřáky, oddělená kina, pracovní a jídelní místnosti i kanceláře. Ne, ne – zákaz musí platit v celém objektu! V Anglii se už mluví o tom, že i chodník je veřejné prostranství, a balkóny hotelů se před hosty zamykají. To není fantazie, stačí si vzít příklad z japonských nekuřáckých měst, Singapuru nebo Bhútánu.
Začalo to absurdním zdražováním cigaret a pokračuje salámovou taktikou postupných omezení. Hitler byl hlupák, když chtěl tuhle špatnost vyřídit ráz naráz – jeho totální zákaz kouření nevydržel ani tři dny.
Není poněkud zastaralé to naše svobodomyslné, západní evropanství? Stále se zabývat ochranou svobody, hledáním kompromisů, dávat pozor, aby jeden zákaz nevyvolal nové, horší problémy.
Vzpomeňme jen na starou prohibici alkoholu, na zločiny, jaké vyvolala v Americe. Sociální inženýři už v závětří Evropské unie chystají varovné, odstrašující nálepky na lahve a náš komentátor si dělá starosti, že se naši legislativci chovají i k alkoholu příliš vřele. On sám ale vidí jen závislost na tabáku a na alkoholu, jako by nevěděl, že tabák i víno přispívají k lidské družnosti i vzájemnosti a přinášejí mnoho drobných radostí a úlev.
Svobodný člověk má přece svaté právo bojovat s nestřídmostí sám, i když tím někdy ohrožuje své okolí. Taková je podstata liberální demokracie. A kdo se pohoršuje, má zřejmě daleko větší problém duševní.
Alexander Tomský
Převzato z www.novinky.cz, 13.12.2016
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad