Pozvánka na výstavu

MORAVSKÁ
BOŽENA NĚMCOVÁ
Sběratelka a spisovatelka českého původu, píšící hry a knihy německy na území Moravy. Jedna z významných autorek Rakouska-Uherska, české veřejnosti téměř neznámá. Její letošní 100. výročí úmrtí připomíná nyní výstava ve Strahovském klášteře v Praze.
PŮVOD – ŽIVOT
Marie Ebnerová-Eschenbach pocházela ze šlechtického rodu. Narodila se hraběti Dubskému z Třebomyslic 13. září 1830 ve Zdislavicích u Kroměříže. Matka zemřela dva týdny po porodu. Budoucí hraběnka Marie Dubská byla vychovávána dvěma moravskými chůvami: druhá ji vyprávěla pohádky česky. Výhradně německou výchovu pro ni zavedla nevlastní matka Xaverina z Kolowratů. Marie se odmalička zajímala o divadlo. Ve čtrnácti letech napsala první drama s námětem z francouzských dějin. S ním, ale i s dalšími pokusy divadelních her neuspěla. Matka ji podporovala v její druhé činnosti – literatuře. Již roku 1840 ji umožnila setkání s rakouským spisovatelem a dramatikem Franzem Grillparzerem. Mariiny prvotiny spatřily světlo světa ve zdislavickém zámeckém parku. Když se roku 1848 provdala za syna dědovy sestry barona Moritze von Eschenbach, povídky, novely a romány podepisovala příjmením Ebner-Eschenbach.
Skonala 12. března 1916 ve Vídni. Na své přání byla pohřbena v rodinné hrobce hrabat Dubských ve Zdislavicích. Její současná rekonstrukce poukazuje na význam literárního a kulturního odkazu výjimečné ženy a na její vřelý vztah k moravskému venkovu, který se pro ni stal celoživotní inspirací. Zároveň k podpoře nadaných dětí a realizací chudobince a školky v jejím rodišti. Jako sběratelka kapesních hodinek i hodin odkázala většinu své kolekce tomuto dětskému stánku.
TVORBA – VÝZNAM
Náměty ke svým příběhům čerpala z prostředí Vídně, kde žila od roku 1856. A z moravského venkova, kam za rodinou jezdila na léto. Pro sociální cítění a témata byla řazena mezi autorky, které popisují problémy chudých lidí a těch, kteří žijí na okraji společnosti. Psala v němčině, ale ovládala také češtinu a francouzštinu. Novela Božena (1876) je portrét, v němž chůva pro lásku k dítěti překonává národní i sociální problémy. V románu Obecní dítě (1887) je hlavní postavou syn trojnásobného vraha. Krambambule (1883) líčí příběh psa, milujícího myslivce i pytláka stejně, i přesto, že se oba nenávidí. Z ostatních: Hodinářka Lotti (1889) či Na vesnici nepochopená (1886) odkazují na problém Češi vs. Němci. Kromě děl i z polského či katolického prostředí napsala ke konci života biografický román Mé vzpomínky na Grillparzera (1916).
Marie Ebner-Eschenbach byla nazývána Moravskou Boženou Němcovou. Na rozdíl od „naší“ spisovatelky se k problémům společnosti vyjadřovala dosti kriticky. Ztělesňovala přirozené prostupování světa česko a německo jazyčného. Patřila k tvůrcům, kteří zásadně napomohli k obecnému šíření informací o malebnosti a kulturním svérázu Moravy. Populární a stále platná je její studnice trefných aforismů, např. „Vítěz, ale netriumfuj!“ Byla první ženou, které udělila univerzita ve Vídni čestný doktorát a roku 1898 nejvyšší rakouský řád Čestný kříž za umění a literaturu. V roce 1911 byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu.
VÝROČÍ – VÝSTAVA
Ve spolupráci zámků ve správě NPÚ, muzeí a dalších institucí a Vídeňské univerzity byl letos realizován projekt k poctě této mimořádné osobnosti. Zahrnoval výstavy, speciální komentované prohlídky, koncerty, divadelní představení. Na zámku v Lysicích vznikla celoročně přístupná expozice o Marii von Ebner-Eschenbach. V Brně proběhla výstava Marie von Ebner-E./Deník moderní Evropanky a zámek Lešná vystavil kolekci hodin. Kroměříž hostila expozici Marie von Ebner-Eschenbach/Básnířka tří století. Zdislavice mají v plánu vybudování jejího památníku.
Královská kanonie premonstrátů nyní představuje v prostorách Strahovského kláštera v Praze expozici o životě a díle, odkazu a významu Marie Ebner-Esenbach, kterou celoroční projekt vrcholí. Tato výstava pod názvem Marie von Ebner-Eschenbach/Deník moderní Evropanky (1830–1916–2016) jistě zaujme domácí, ale I zahraniční návštěvníky a krajany z celého světa. Z expozice v Lysicích jsou zde představeny faksimile rukopisů i hodiny, dále originální portréty spisovatelky a jejího manžela, knižní publikace. Úvodní text provází spisovatelčiným životem a tvorbou. U naskenovaných ukázek z originálů jejích deníků (německy), zde užitých jako podklad panelů, můžeme v překladech do češtiny pochopit autorčiny postoje a názory k tehdejšímu dění.
A pod rozvěšenými listy můžeme čerpat sílu z mnoha citátů rozené hraběnky Dubské.
Byť byl její život a dílo spjato s Rakousko-Uherskem a s Vídní, přesto zůstane pevně spjato především s Moravou.
Výstava v prostorách Strahovského kláštera v Praze je otevřena do 8. ledna 2017.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad