Aktuální pozvánka na jazz

-ES- 12 2016 Kultura česky

 

 

Kam, kdy, v kolik a za kolik?

Čítárna Unijazzu, Jindřišská 5, Praha 1, 4.patro, 6. Prosince 2016, v 19.00 hod, vstup zdarma

 

 

Milí přátelé – jazzofilové!

Do prosincových Jazzmánií zařazuji vždy něco hudby znějící až svátečně. Také toužím, určitě v souladu s vámi, alespoň na tu naši společnou hodinu přehlušit zvukový smog vánočních koled a pseudovánočních songů populární hudby. Proto se hned v úvodu rozezní expresivně altsaxofon Mariuse Neseta, jehož sólová dvouminutová skladba, příznačně nazvané Proloque, bude otvírací znělkou večera.

Bubeník Jack DeJohnette nahrál s potomky slavných otců a svých dávných mladých přátel, se saxofonistou Ravim Coltranem a baskytaristou Matthewem Garrisonem, album In Movement. Pěkně to klukům se strejdou zní!

Zvukově zajímavé album – díky nástrojovému obsazení – dala dohromady čtveřice Giovanni Guidi (klavír), Gianluca Petrella (trombon), Louis Sclavis (klarinet) a Gerald Cleaver (bicí nástroje). Sclavisův klarinet se nikdy neoposlouchá, ani na albu, jehož titulem je nejslavnější skladba Carly Bleyové Ida Lupino. Instrumentální hvězdou alba je však jednoznačně Gianluca Petrella.

Na Jazzmánii se určitě premiérově rozezvučí rytmicky podrážky stepaře, a to za podpory orchestru Dukea Ellingtona z chrámového prostoru v rámci Dukeova koncertu sakrální hudby.

Těžištěm slavnostně předvánoční Jazzmánie bude šestidílný úsek Goldbergovských variací J.S. Bacha v podání souboru pianisty Uriho Cainea, v bezhraničních adaptacích zahrnujících hudební styly a žánry od baroka po free improvizace jazzového ansámblu, včetně účasti DJ Logica.

Svátečně zní také hudba kapely cellisty Ernsta Reijsegera ve skladbě Heaven On Earth – Nebe na zemi (samozřejmě shoda názvu s písní V+W+J je zcela náhodná).

Ke konci si přeci jen poslechneme dvě klasické koledy, ovšem ve „svatokrádežném“ aranžmá Carly Bleyové, se Stevem Swallowem a dechovým kvintetem trombonisty Eda Partyky.

Na úplný závěr, jako tečku za letošním rokem jubileí Milese Davise, se zasníme při skladbě ´Round About Midnight, jazzové klasice, která je neustále v repertoáru všech jazzových generací. Vybral jsem verzi Davisovy nahrávky z roku 1957.

Prostě přijďte. Pouštíme desky!

Všem pozvaným, ať už budou mít čas a náladu se v adventním shonu zastavit či nikoliv, přeji klidné svátky plné hudby, dobrého čtení, pěkných výstav, klidu v duši a trochu zdravého neklidu v hlavě.

Váš Vladimír Kouřil & UNIJAZZ

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012