Český spolek v Košicích

-ES- 12 2016 Naši ve světě česky

 

 

Čtvrt roku oficiálně existuje Český spolek v Košicích, ale prakticky je mu tolik, co naší rozdělené republice. To byla pro slovenské Čechy v roce 1993 docela rána. Ze dne na den se stali Slováky. Pravda, mohli se přestěhovat kousek za hranice, třeba na Moravu. A nechat na Slovensku své rodiny, které byly mnohdy smíšené? A práci, kterou zastávali již léta?

Se smutkem zůstali a začali se více scházet. Byla jsem před lety na jednom z prvních plesů spolku, bylo to krásné. Hudba, tanec a hlavně přátelské ovzduší. V posledních letech vydávají v pěkné grafické úpravě i obsahu časopis Stříbrný vítr.

Máme se spolkem dobrý kontakt, navzájem se navštěvujeme, Jejich úžasný pěvecký soubor nám věnoval úžasné nahrávky na CD, které jsme pouštěli našim hostům v redakci, pozval nás opakovaně na svůj vyhlášený ples a my zase spolek do Prahy na různé kulturní příležitosti. Také jsme s ním putovali jednoho podzimu (někteří sportovně založení) po východním Slovensku po stopách legií.

Zkrátka, s českým spolkem v Košicích se už léta kamarádíme. Jednou z jeho aktivních osobností je lékařka Dagmar Takáczová.

 

-ES-

 

Foto: Ženský sbor Českého spolku v Košicích

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012