Stalo se v říjnu 2016... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 11 2016 Aktuality česky

 

 

Tento měsíc „jen“ pokračovala vyostřená diskuse v politických stranách, hádky probíhaly na všech úrovních a my jsme se divili, co za pakáž jsme zvolili (nebo nám byla intrikami vnucena). Říká se tomu vyjednávání nebo taky vydírání... Na facky zatím nedošlo. Obrovské napětí bylo kolem voleb do Senátu i udělování státních vyznamenání u příležitosti oslav 28. října, o tom Český dialog psal obsáhle. Kdo unikl hysterickým výlevům v televizi a na internetu, měl šanci rozumně zhodnotit kdo-co-jak.


Václav Havel dostal k nedožitým 80. narozeninám náměstí: piazetta pražského Národního divadla dostala jeho jméno. Sochař Kurt Gebauer mu věnoval velké červené srdce, na které mohou lidé vyrývat podpisy a vzkazy. Ten první byl od Dagmar Havlové.

 

Do Prahy přijel tibetský duchovní vůdce dalajláma a připomenul nám, že „svět nepatří lídrům a králům, ale lidem“. Problém je, že někteří naši lídři slyší jen to, co se jim zrovna hodí...

 

Hana Hegerová oslavila 85. narozeniny. Famózní zpěvačka působila na české a slovenské scéně přes půl století a za tu dobu se neobjevila v její žánrové poloze tak výjimečná osobnost. Paní Hegerová se už straní veřejného života, my jí přejeme zdraví a přívětivé dny.

 

Šedesátiny oslavila v plné síle a chuti k životu Martina Navrátilová. Se svou partnerkou vychovává dvě dcery, věnuje se komentování tenisu a jezdí po světě s přednáškami o sportu, životě, ženských právech a lesbických právech.

 

Zemřela chartistka Libuše Šilhánová (87). Novinářka a socioložka patřila k obráncům lidských práv a době normalizace prožila těžkou šikanu. V roce 2001 ji Václav Havel vyznamenal medailí Za zásluhy.

 

Petr Drulák (akademik a levicový intelektuál) bude naším velvyslancem v Paříži. Jako prvního náměstka si jej přivedl na své ministerstvo zahraničí Lubomír Zaorálek. Drulák poté označil za chybné, škodlivé a překonané havlovské pojetí zahraniční politiky a připomenul, že není vhodné vnucovat Rusku a Číně náš pohled na lidská práva. To už Zaorálek zjistil, že mu doma víc škodí, než pomáhá a tak po intervenci Hradu jej posílá na významný diplomatický post. Původně se měl stát velvyslancem ve Francii Vladimír Špidla, který na rozdíl od Druláka má zkušenosti z funkce premiéra, eurokomisaře a taky umí francouzsky. Jenže neprošel, protože nevolil v roce 2003 Zemana prezidentem (ten pak z Hradu utekl zadním vchodem a trucoval na Vysočině).

 

Krásně jsme se pobavili při diskusi Hradu a Řízení leteckého provozu v Ruzyni. Prezident Zeman a exprezident Klaus nepřijeli včas na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Kvůli naší delegaci se musel zastavit pohřební průvod před Hradem, kde na ulici před rakví sklonili hlavy oba naši státníci. Jistě přemýšleli, kdo za tu ostudu může. Ale vyšlo to do ztracena... až po pár dnech se mluvka Ovčáček omluvil za to, že „předpokládal“ vinu letiště. Finito!

 

Na nádraží v pražských Bubnech si bubeníci nejen z Česka připomněli, že odsud bylo za války odvezeno do ghett v Lodži a Terezíně na 50 tisíc našich židovských spoluobčanů. Zchátralá nádražní budova by se měla do roku 2018 stát Památníkem Šoa.

 

Ještě nikdy nežilo v naší zemi tolik cizinců. Nejvíc je Ukrajinců - 107 tisíc, Slováků je 77 tisíc a Vietnamců přes 57 tisíc. Ovšem jen Vietnamci se tady usazují natrvalo a zakládají rodiny. A představte si: zatímco Češky se provdávají na Západ, čeští muži si hledají nevěsty na Východě.

 

Nemáme žádné nové zprávy o zdravotním stavu Dany Zátopkové (94). Legendární atletka si zlomila nohu v krčku a leží v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

 

Barrandovské terasy, které nechal za první republiky postavit otec prezidenta Havla Václav M. Havel, se po desetiletích dohadů dočkají rekonstrukce. Nebude to už podnik pro mediální hvězdy a politiky, ceny mají být v restauraci i bistru přijatelné i pro nás. Nově přibudou dvě budovy apartmánového hotelu.

 

Některé věci se nemění a tak se opět bezvýsledně jednalo o protikuřáckém zákoně. Kromě občanských práv (ničit zdraví sobě i ostatním) jsou v sázce i peníze za léčbu kuřáků a naopak daně za tabákové výrobky!

 

A tradičně dobrá zpráva na konec: na Facebooku a mailem hlasovalo pět tisíc lidí mezi 20-40 lety o nejoblíbenější značku výrobku či služby u nás. Mezi první třicítkou se objevilo hned šest čokolád a jedny čokobonbony! Jedničkou na trhu je Mattoni, následuje Milka a třetí jsou auta Škoda. Na čtvrtém místě je rádio Evropa 2 a na pátém Pilsner Urquell. Univerzita Karlova byla 15., Mf Dnes 18. Naopak propadl deník AHA a nábytek XXXLutz. Pokud s výsledky souhlasíte, jste IN a pokud ne, tak si zachováváte osobní nadhled! Takže fakt dobrá zpráva pro všechny!

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012