Albert Einstein

Venda Šebrlová 6 2016 Knihy česky

 

Smysl relativity

 

Jeho jméno zná každý a také zná termín teorie relativity. Je to už dávno: v roce 1915 uveřejnil geniální vědec své rovice gravitačního pole a rok poté vyložil obecnou teorii relativity. Dodnes ji vědci celého světa pokládají za nejlepší vysvětlení tajemství makrosvěta a vesmíru.

 

Pro laika je čas dodnes neměnnou hodnotou bez ohledu na rozličné prostředí a fyzikální souvislosti. Je to tisíciletý pohled člověka, který ještě utvrdila středověká věda (Newton). Když si ale přečtete mnohastránkový úvod Briana Greena, pochopíte, co Einsteina vzrušovalo. Jak Slunce ovlivňuje Zemi, jak tato teorie vlastně posunula kosmologii do říše přísné vědy. Proč měl tento génius potřebu své poznatky neustále kontrolovat, opravovat a doplňovat? Protože energie vesmíru má svou povahu a její poznání je i v dnešní době jedním z nejdůležitějších problémů fyziky a kosmologie. V Greenově textu se dostáváme od počátku minulého století do současnosti s tím, že Einsteinova teorie, vymyšlená u tabule a psacího stolu (křídou a tužkou), je konfrontována s výsledky pokusů s pomocí nejmodernější techniky za nepředstavitelné peníze.

Pro matematiky a fyziky je podstata knihy v uveřejnění nejdůležitějších materiálů, které Einstein během své vědecké práce neustále rozšiřoval a před lidstvo postavil obrovskou otázku: jak to všechno je?

 

Vydalo nakl. Vyšehrad

 

(šeb)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012