Vivienne Westwoodová

Venda Šebrlová 2 2016 Knihy česky

 

Ian Kelly

 

Znám z obrázků její modely a vím, že bych je na sebe nikdy nevzala (i kdybych byla tak bohatá, abych si je mohla koupit). Některé vypadají, že se na nich švadleny učily šít, jiné jako nahodilý mix ze sekáče. Jsou střelené a milují je lidé na celém světě (nejen ti střelení). Proč? Jsou naprosto vyjímečné...


Narodila se v roce 1941 na anglickém venkově. Chvíli se živila jako učitelka, pak ale v Londýně potkala Malcolma McLarena, který se časem stal manažerem skupiny Sex Pistols. Před Vivienne se otevřela brána do alternativního světa hudby - punku. A v jejím duchu se začala její kariéra švadleny a módní návrhářky: používala především drsné, provokativní a nekombinovatelné materiály a styly. (Podle mne asi takto: vezmi kus tvídu, našij na něj krajku a celé to po délce rozstříhej - pak z toho udělej rokokovou sukni a kožešinový vršek pošij librovými bankovkami). Její první krámek se jmenoval „Let It Rock”.

Ne, Vivienne rozhodně není zodpovědná za morální úpadek národa, jak jí někteří lidé v počátcích punkové módy psali. Její život s Malcolmem byl dlouhatánským řetězem problémů a těžkého násilí - uklidnil jej teprve manželčin nářek. Takže se naučila plakat na povel. Absolutně se mu nedalo věřit. Jenže ho milovala a on měl také nápady (oblékat podprsenku na triko napadlo jeho)! Její synové Joe a Ben zažili samotu i chudobu, pak časem její slávu. A samozřejmě peníze. Víte, že ona první poslala na přehlídkové molo tenisky?!

Tato kniha je jejím jediným autorizovaným životopisem. Je už babičkou a pořád vypadá jako cvok. Má o pětadvacet let mladšího manžela, Rakušana Andrease Kronthlera. Má hodně přátel a podporuje ekologická hnutí. Neskromně o sobě říká: „V roce 1971 začala éra oblečení a já.” Nemusíte si nikdy vzít na sebe její módní kreace - ale musíte obdivovat její osobnost!

 

Vydalo nakladatelství Metafora

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012