Jakou sílu mají slabí?

Zdenek Reimann 2 2016 Aktuality česky

 

 

Program Politické spektrum na ČT24 přináší spoustu nápadů od představitelů neparlamentních stran.

V soukromí jsou ti pánové (občas i dáma) zhruba stejní, jako na obrazovce - přesvědčeni o své pravdě, plni kritiky šéfů parlamentních stran, kteří po žebříku úspěchu vyšplhali výše.

Snahy o sjednocení stovky či dvou těchto pidistranzatím vyšly naprázdno. Pánové (občas i dáma) znajístarověké pravidlo, že v množství je síla. Vědí, že jako jedna silná entita by měli šanci se do Parlamentu dostat a osud národa konečně ovlivnit k obrazu svému. Je tu ale jedna podmínka. Musí se shodnout na jednom šéfovi a jít do voleb jako jeden. Zatím osmi a půl milionu českých voličů vládne koalice hrstkyministrů vítězných stran z posledních voleb.

 

Ty všechny pidistrany nadšených vizionářů nemají šanci v současném zákonodárném systému být slyšeny, připuštěny před veřejnost, něco znamenat. Jako skupina byť úctyhodných jednotlivých občanů bez příslušnosti k něčemu většímu si nemohou ani pronajmout v hospodě ke schůzkám sál, natožpak konferenční zařízení pro několik stovek lidí. Někdo z nich musí konání čehokoliv vzít na sebe a ze svého (důchodu) zaplatit. Kromě věčného sporování, nesouhlasu s tím či oním se nedovedou zorganizovat, začít skutečně existovat a vytvořit prostředí k získání základních finančních prostředků na další fungování. Jako skupina byť úctyhodných jednotlivých občanů bez příslušnosti k něčemu většímu nemohou nabídnout veřejnosti zajímavý politický program, koncept,navrhnout novou přímodemokratickou občanskou ústavu či jinak zveřejnit svoje zajisté dobře míněné myšlenky, rady, doporučení. Tento způsob vytváření nových společenských hodnot je stále baví. Jejich ego sice trpí, ale v hloubi duše jsou přesvědčeni o své výjimečnosti a duševní chudobě těch, kteří to nevidí. Ale kdyby se jim podařilo se sjednotit a představit sílu, na kterou by žádná parlamentní strana neměla, mohl by národ podle jejich vizionářských modelů prosperovat?

 

Zdenek Reimann

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012