Niels Ole Oermann - autor životopisné knihy

Venda Šebrlová 9 2015 Knihy česky

 

Albert Schweitzer

 

Pro moji generaci byl v dětství tento muž stejnou ikonou jako např. Albert Einstein. Nedosažitelný vzor. Věděli jsme, že slouží jako lékař v tehdy málo známé Africe a to bylo pro nás symbolem sebeobětování pro potřebné. A to jsme toho o něm moc dalšího neznali...


Jeho životopis napsal německý evangelický teolog, historik a právník. Odkrývá nám podobu teologa, varhanního virtuosa, lékaře a bojovníka za mír. Takže vysoce vzdělaný člověk Oermann psal o Schweitzerovi, člověku s renesančním pohledem na společnost.

On je autorem myšlenky: „ Kdo si myslí, že je křesťanem, protože chodí do kostela, ten se plete. Autem se taky nestanete tím, že stojíte v garáži”. Dodnes známe jméno vesnice Lambaréné v rovníkové Africe (v dnešním Gabunu) - ale málo o něm.

Stal se hrdinou a uměl na sebe upozornit. Měl to v sobě, vždyť medicíně se věnoval až ve třicítce, do té doby pracoval na své vědecké i muzikantské pověsti. Byl všestranně nadaný a právem obdivovaný - v roce 1953 dostal Nobelovu cenu míru, kterou však osobně převzal až o rok později. Poté „pralesní doktor” naposledy veřejně koncertoval, zahrál ve Štrasburku  bachovský koncert. To už v Lambaréné dávno fungovala vesnice pro nemocné leprou. Finance získával od dárců, nemocnice (a později její rozšiřování) polykala i všechny jeho honoráře za přednášky, knihy a čestných doktorátů...

Tolik jsme potřebovali podobné lidi jako byl Mahátmá Gandhí a Matka Tereza, jako Albert Schweitzer! Dvacáté století je symbolem  konce (zdánlivě) idylického života minulých věků. Celé moderní dějiny naštěstí lemují osudy lidí, podobných tomuto lékaři:

s  jejich drobnými i trošku většími nectnostmi, kteří měli společnou úctu k životu. V době tak elektronicky propojeného světa nám chybí vcítění do myšlenek a hlavně pocitů okolí. (Připomínám: slovo „lambaréné” pochází z místního slova „lembareni” a znamená to „ Zkusme to!”. Jak symbolické!)

Tato kniha vychází ke 140. výročí narození a 50. výročí úmrtí Alberta Schweitzera. Připomíná velmi živě, že je sice krásné ušlechtile myslet, ale také je třeba (alespoň něco!!) pro lidi dělat.

 

Vydalo naklad. Vyšehrad

 

Venda Šebrlová

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012