Kokain - Životopis

Bohumil Tesařík 9 2015 Knihy česky

N. Naishová, J. Scott

(S intimní historií kokainu se nyní mohou seznámit i čeští čtenáři)

"Kokain není návykový, drahoušku, musím to vědět, beru ho už roky"

Tento lehkovážný výrok, který pronesla americká divadelní a filmová herečka s nejednoznačnou pověstí, broadwayská legenda a postrach holywoodských manažerů a londýnských režizérů svými finančními nároky, pitím, braním drog, hádkami a nestoudným chováním, Tallulah "Dahling" Bankheadová, byl pro zástupy milovníků kokainu dlouhou dobu nezpochybitelnou zárukou - a od velkolepé premiéry kokainu během krásné Belle Epoque počátkem 19. století se toho v jeho užívání v podstatě změnilo jen málo.

V 19. století začali vědci izolovat rostlinné sloučeniny známé jako alkaloidy, které se zdály mít nekonečné možnosti lékařského a obchodního využití. V roce 1803 byl z opia extrahován morfin, v roce 1829 byly izolovány chinin a kofein, a v roce 1833 nikotin. Bylo jenom otázkou času, kdy bude z listů kokainovníku pravého (koky) izolován kokain. V roce 1859 pověřil význámný německý chemik Friedrich Wöhler, profesor na Universitě v Göttingenu, svého nadaného doktoranda Alberta Niemanna řešením tohoto problému. Tomu to trvalo dva roky, než ze 14 kg koky úspěšně izoloval alkaloid. Svůj produkt pojmenoval podobně, jako byly pojmenovány nikotin, morfin a další alkaloidy, tedy koka-in neboli kokain. A tak se zrodila nová droga, někdy a někde rázně vykročila, jinde se pomalu a tiše vloudila do lidské společnosti. Začala se psát její 150letá historie.

Protože kokain působí spíše mírně, trvalo lékařům jistý čas, než přistoupili na myšlenku, že může škodit zdraví a být návykový, a to jak psychicky tak i fyzicky. Na rozdíl od heroinu, jsou někteří lidé schopní užívat kokain rekreačně, aniž by to mělo na jejich život negativní dopad. Ostatní se však stávají beznadějně závislí. "Bílá dáma" (Dama Blanca) dobyla svět, střídavě oslavována i démonizována, vítaná jako všelék anebo viněna za selhání společnosti. Dnes je to oblíbený stimulans na evropských a amerických večírcích mezi vynervovanými bankéři, politiky, vrcholovými manažery a dalšími workoholiky, investigativními novináři, muzikanty, divadelními a filmovými herci a herečkami, ale i pachateli násilné trestné činnostii - a každý, od výrobce přes překupníky až po uživatele, hraje vysokou a nebezpečnou hru.

Z anglického originálu (2013) pohotově přeložená (Michal Smolka) a nakladatelstvím VOLVOX GLOBATOR vydaná publikace "Kokain - Životopis" (Praha 2014,  8. svazek edice "Muchomůrky bílé", 1. vyd., 208 str.) vypráví podrobnou historii kokainu od chvíle nalezení mýtických "stromů života" v jihoamerické říši Inků, užívání koky, postupů izolace a výroby této trochu výjimečné drogy při porovnávání s ostatními návykovými látkami, drogové legislativě, mapování cest kokainu po celém světě včetně nelítostných bojů mezi kartely o ovládnutí tohoto kvetoucí obchodu až po současný stav konzumace kokainu, nové trhy a vize. Celé vyprávění (jehož obsah alespoň trochu přibližují názvy jednotlivých kapitol - A bůh stvořil koks..., Zimní spánek a jarní probuzení..., Miami a Kolumbie..., Osmdesátá léta: dny hřmění..., Globální rybník: Mexiko vyrábí a pašuje..., Kokain dnes: nové obzory...), které je často tragické a občas i humorné, doplňují životní příběhy známých uživatelů, jako byli Sigmund Freud, Stevie Nicksová, William Halster, Billie Carletonová, Peter Bourne, Richard Pryor, Whitney Houston, Len Bias, Kate Mossová, Amy Winehouseová a řada dalších světově známých celebrit z lékařského, filmového, muzikantského či sportovního prostředí především ve Velké Britanii a USA. Některé postavy z této knihy mají jistý odpudivý půvab, životní příběhy jiných vyprávějí tragédie drogové závislosti spojené se slávou a bohatstvím. Poněkud nesourodá autorská dvojice, mladá absolventka Harwardu Natalie Naishová a starší zkušený spisovatel Jeremy Scott, spojená místem svého života - Londýnem, nemoralizuje ani neomlouvá, ale přináší vzrušující příběh tohoto globálního fenoménu. Kokain nepochybně škodí zdraví, ale je nějak horší než alkohol a tabák? Například v roce 2011 bylo ve Velké Britanii hlášeno 112 úmrtí spojených s kokainem, 393 úmrtí způsobených antidepresivy a 207 úmrtí způsobených paracetamolem. Proč jsme mu také nevyhlásili válku? Pro úplnost počet úmrtí způsobených alkoholem se pohybuje okolo 8 000 tisíc ročně a kouření se svými 100 000 mrtvými za rok je zcela mimo tyto počty.

Závěrem autoři uvádějí, že se nevěnují politice, společná kniha nechce čtenáře poučovat, ale jedna věc je zřejmá. Globální drogová politika nefunguje. Již od pravěku hledá lidstvo látky, které by mu zprostředkovávaly alternativní a příjemnější skutečnost jako protiklad tvrdé realitě reálného života. Neměli by tedy mít jednotlivci svobodu zvolit si jed, který jim nejlépe vyhovuje?

 

Bohumil Tesařík

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012