Stalo se v červnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 6 2015 Aktuality česky

Nejdřív to vypadalo, že nejhorší bude počasí a čekání na vysvědčení. Bohužel to nebyla pravda. Zemřelo tolik báječných a pro náš národ důležitých lidí! Umřel spisovatel Ludvík Vaculík a s ním odešel kus moderních dějin. Odešel dramatik a básník Josef Topol. Na věky usnul král českého komiksu Kája Saudek,  který byl devět let v umělém spánku. Sportovní fanoušky opustil Josef Masopust, který na rozdíl od mnoho jiných byl nejen vynikajícím hráčem, ale také nadmíru slušným člověkem. Do hereckého nebe odešel slovenský herec Ladislav Chudík, kterého u nás proslavila role primáře Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města. On moudrého a laskavého člověka nemusel hrát - on takový byl! 

X Uplynulo již 65 let od popravy statečné české političky Milady Horákové. Komunistická mašinerie potřebovala další a další nepřátele, kvůli kterým by naprosto zničila i náznaky svobody projevu!

X Z evropského tisku (bohužel) zmizela Ukrajina a její ohrožení Ruskem. Teď se všichni bojí imigrantů ze severní Afriky a Blízkého Východu. Do Řecka a Itálie připluly na pašeráckých lodích desítky tisíc lidí a tyto země se zalykají problémy. Všude na hranicích jsou zesílené hlídky, problém je, kam se zadrženými utečenci. Pokus, aby země EU přijaly povinné kvóty, se nepodařil. Nápad, aby byly ničeny (prázdné) pašerácké lodě, by musela schválit OSN. Masakr na tuniské pláži Súsy, kde osamělý vrah postřílel desítky turistů, nás dokonale vyléčil z iluze, že nás se islámské násilí netýká! Kdo z vás má už od jara zaplacenou dovolenou právě tam? Prosím, jeďte raději na Slapy!

X Na dům ministra obrany Martina Stropnického hodil (již zadržený) Rus zápalné lahve. (Ministr doma nebyl!) Údajně chtěl atentátník protestovat proti jeho protiruské politice.

X Byl odvolán ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) a jeho nástupkyní se stala Kateřina Vlachová (nezáv.). Ta alespoň nemůže být podřízenými osočována ze sexuálního harašení. V souvislosti s touto kauzou začal prezident Zeman používat při hodnocení žen slovo „lahodná”, které je údajně nevinné.

X V rámci připomenutí 600. výročí upálení Mistra Jana Husa (1415) byl

v Husinci otevřen jeho opravený rodný dům. Autorem expozice je architekt Petr Fuchs. Odborným garantem akce byl děkan Husitské teologické fakulty UK Jan Blahoslav Lášek. - Na třetím nádvoří pražského Hradu zavlál husitský prapor. Stejné gesto udělal před 90 lety prezident T. G. Masaryk při uznání dne Husovy smrti za náš státní svátek. - Na Staroměstském náměstí byl sto let po svém dokončení opraven impozantní Husův pomník, vytvořený sochařem Ladislavem Šalounem. Tenkrát to bylo 500 let od jeho smrti. Oprava trvala dva roky, především bylo potřeba vyměnit zrezavělé šrouby, které držely jednotlivé díly pohromadě.

X V izraelském městě Haifa mají Náměstí Václava Havla.

X Ze své funkce předsedkyně Fondu ohrožených dětí odstoupila Marie Vodičková. Čtvrt století zajišťovala pro opuštěné děti náhradní rodičovskou péči v Klokánkách. Celkem bylo zachráněných dětí pět tisíc a ze zásady se od sebe netrhali sourozenci! Sama paní Vodičková vychovala osm dcer. Klokánky jsou v exekuci, některé domy už byly zavřeny a děti převezeny do ústavů.

X Konečně bylo potvrzeno, že vyzvednuté ostatky z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích patří faráři Josefu Toufarovi. Vzorky DNA byly srovnávány se vzorky Toufarových příbuzných.  Estébáky ubitý farář bude pohřben 12. července v Číhošti. Právě v tamním kostele se v prosinci 1949 rozhýbal a zkroutil při Toufarově kázaní kříž. Místní to považovali za zázrak. Bolševický režim za provokaci. Farář byl zatčen a po čtyřdenním mučení 25. února  1950 zemřel. Církev teď připravuje Toufarovo blahořečení.

X Odstoupil šéftrenér ledního hokeje Vladimír Růžička. Byl obviněn z vynucování úplatků od rodičů kluků, kterým slíbil zařazení do kvalitního mužstva.

X Pražská ZOO vyslala do gruzínské Tbilisi tým svých ošetřovatelů. Ti v zatopeném městě hledali a odchytávali nebezpečná zvířata (mj. lvy, tygry, hrocha, medvědy a krokodýla). Některá zdivočelá zvířata musela být zastřelena,

X Senát neschválil zvýšení rychlosti na vybraných úsecích dálnic až na 150km/hod. Že by to znamenalo více nehod. Ovšem, při současném stavu našich komunikací hrozí vyražení zubů nebo otřes mozku už při

rychlosti kolem stovky! Bohužel, ani zvýhodnění pěšího  přesunu by nepomohlo - díry v silnicích nám bezpečně zničí kotníky. (Ale nehrozila by srážka se zvěří, že?)

X Zdravotní sestra Věra Marešová, která injekcemi draslíku zavraždila osm pacientů, stanula před soudem. Neměla ráda staré nemocné lidi a chtěla si ušetřit práci!

X Pražské Dejvice a Bubeneč prožily vodní katastrofu. Do vodovodů se dostaly splašky z kanalizace. Voda byla tak nebezpečná, že se v ní lidé nesměli ani mýt. Stovky jich onemocněly, někteří skončili v nemocnici. Odstávka vody se dotkla asi 32 tisíc lidí!

X A tradiční dobrá zpráva na konec: Francouzi postavili největší výletní loď na světě! Široká je 66 m (Titanic 28 m), dlouhá 362 m (Titanic 269 m) a je větší než největší loď současnosti Queen Mary 2. Má 16 palub, vejde se do ní 6 360 cestujících a 2 100 členů posádky. Na fotografiích vypadá jako obří dům z pražského sídliště, omylem  postavený na bok. Zdá se, že je jedno, jestli popluje nebo zakotví někde u břehu: turisté tam budou mít naprosto všechno. A kde je ta dobrá zpráva? Že si na tuto loď nemusíte koupit palubní lístek! Nemusíte se s ní plavit! Víte, kolik romantiky zažijete na šlapadle na Vltavě u Národního divadla? A nestojí to majlant!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012